Wody podziemne jako przyszłość energetyczna regionu – konferencja w powiecie leżajskim
- Krzysztof Witek
Autor tekstu i zdjęć: Arkadiusz Magda
Kancelaria Zarządu UMWP
11 października 2024 roku, odbyła się konferencja pt. „Wody podziemne – skarby z głębi Ziemi – czy warto po nie sięgać?”, zorganizowana przez zarząd powiatu leżajskiego. Inicjatorką tego wydarzenia była Pani Wanda Rakszawska-Stopyra, członkini zarządu powiatu, która podjęła się zorganizowania spotkania, mającego na celu przybliżenie tematyki geotermii i możliwości wykorzystania wód podziemnych jako odnawialnego źródła energii.
Konferencja przyciągnęła wielu gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych, regionalnych, naukowych i duchowieństwa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. starosta leżajski Zdzisław Leśko, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kosiński, geolog województwa Mariusz Rolek z Departamentu Ochrony Środowiska oraz ojciec Kustosz z Sanktuarium Matki Boskiej Leżajskiej. Obecni byli także radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, starosta jarosławski, wiceburmistrz Leżajska, wójtowie z powiatu leżajskiego, a także radni powiatowi i gminni. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek województwa Karol Ożóg.
Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), którzy wygłosili referaty dotyczące geotermii i zasobów wód podziemnych. Wykłady poprowadziły: dr hab. inż. Beata Kępińska, dr hab. inż. Anna Sowiżdżał oraz dr inż. Elżbieta Hałaj. Swoją wiedzą na temat praktycznego zastosowania geotermii podzielił się także mgr inż. Wojciech Wartak, przedstawiciel Geotermii Podhalańskiej S.A., który przedstawił doświadczenia z regionu Podhala, gdzie tego typu źródła energii są już z powodzeniem wykorzystywane.
Starosta leżajski Zdzisław Leśko, otwierając konferencję, podkreślił znaczenie wód podziemnych, zwłaszcza termalnych, dla przyszłości energetycznej powiatu. Zaznaczył, że zarząd powiatu złożył wniosek do Państwowego Instytutu Geologicznego o ekspertyzę mającą na celu wskazanie gmin z największym potencjałem geotermalnym.
Wodami podziemnymi, a zwłaszcza tymi zaliczanymi do wód termalnych zainteresowaliśmy się już na początku naszej kadencji. Jako zarząd powiatu zwróciliśmy się z wnioskiem do Państwowego Instytutu Geologicznego o ekspertyzę, która pozwoli wskazać gminy z największym potencjałem geotermalnym w naszym powiecie. Sądzę, że dzisiejsza konferencja będzie po części odpowiedzią jaki posiadamy potencjał i możliwości sięgania po odnawialne źródła energii - mówił starosta.
Wicemarszałek województwa Karol Ożóg, zabierając głos, wyraził zadowolenie z podjęcia tak istotnej tematyki i z szerokiego grona uczestników konferencji, w tym przedstawicieli świata nauki, samorządu oraz duchowieństwa.
Bardzo się cieszę z obecności na tej konferencji, jesteśmy tutaj z Sejmiku Województwa Podkarpackiego razem z Panem radnym Markiem Ordyczyńskim. Z satysfakcją przyjmuję fakt, że tematyka odnawialnych źródeł energii, skarbów spod ziemi jest podejmowana. Dobrze, że są wśród nas przedstawiciele środowiska akademickiego. Gremium odbiorców tego panelu jest szerokie, są między nami samorządowcy, jest ojciec kustosz z sanktuarium, także widać, że temat interesuje wiele różnych środowisk. Tak jak wspomniałem, cieszę się, że się tutaj spotykamy, rozmawiamy, dokonujemy analiz możliwości zastosowania, jestem przekonany, że to dzisiejsze spotkanie da odpowiedź na wiele pytań. Życzę ciekawej dyskusji i dobrych wniosków” – powiedział na otwarciu konferencji Karol Ożóg.
Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczęła się merytoryczna część konferencji, w której naukowcy z AGH podzielili się swoimi badaniami i doświadczeniami w dziedzinie geotermii. Omawiano praktyczne aspekty wykorzystania wód podziemnych, ich potencjał energetyczny oraz możliwości zastosowania w powiecie leżajskim. Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy konferencji mieli okazję wymienić się doświadczeniami i omówić wyzwania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii.