Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Uczestnicy debaty siedzą na fotelach.

 


Autor tekstu: Monika Konopka
Departament Ochrony Środowiska UMWP

Zdjęcia: Polska Grupa Prasowa

 

Czym jest dokładnie transformacja energetyczna? Jak skutecznie magazynować energię? Jak edukować w zakresie transformacji energetycznej?  Uwarunkowania prawne dotyczące odnawialnych źródeł energii – to tylko niektóre tematy konferencji zorganizowanej w Rzeszowie dla przedstawicieli samorządów. W jednej z debat uczestniczył dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, Andrzej Kulig, a wśród tematów spotkania była także mowa o realizowanym przez departament unijnym projekcie: LIFE Podkarpackie.

 

Konferencja: „REPowerEU – Zielona transformacja energetyczna dla samorządów lokalnych” została podzielona na trzy moduły tematyczne. Pierwszy dotyczył najważniejszych wyzwań technologicznych związanych z transformacją energetyczną. Dr hab. Ewa Adamiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która moderowała spotkanie, podkreślała, że na transformację trzeba patrzeć nie tylko jak na wyzwanie, ale również spojrzeć na nią w kategoriach korzyści: 

 

Podjęte działania należy traktować jako inwestycje, które się zwrócą – podkreślała dr hab. Ewa Adamiec.

 

Głos w debacie zabrali również: prof. dr hab. inż. Jarosław Zuwała, Instytut Technologii Paliw i Energii, dr Agnieszka Wyciślik-Kupicha, Eco Smart Management Polska, Fundacja Zrównoważonego Rozwoju, dr inż. Bogdan Noga, członek zarządu, dyrektor pionu energii i przemysłu w Multiconsult Polska, Krzysztof Kochanowski, wiceprezes zarządu, PIME Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii oraz dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

 

Prof. Jarosław Zuwała z ITPE, podkreślał, że instytut jest partnerem realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska UMWP unijnego projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, w ramach którego prowadzi np. szkolenia w podkarpackich gminach. W czasie spotkań mieszkańcy otrzymują wiedzę m.in. w zakresie tego, jak efektywnie ogrzewać domy, jak użytkować odpowiednio urządzenia grzewcze, ale także są informowani, że bardzo łatwo jest ustalić, czym palą w piecach:

 

Mamy taki algorytm, pierwszy w Polsce, powstał kilka lat temu. Służy identyfikacji procederu nielegalnego spalania czy współspalania odpadów w piecach. Na podstawie próbek popiołu z paleniska, jesteśmy w stanie jesteśmy w stanie stwierdzić, co było w nim spalane i czy były to jakieś odpady, śmieci – mówił prof. Zuwała z ITPE.

 

Drugi panel dotyczył prawnych i administracyjnych aspektów zielonej transformacji w samorządach, które przybliżyła radca prawny, Edyta Walańczyk-Grzelak, a głos w debacie zabrali również: Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach oraz dr Wojciech Blecharczyk, wykładowca WZ AGH, smart city expert.

 

Kolejny panel dotyczył korzyści społecznych i środowiskowych, jakie wiążą się z transformacją energetyczną. W dyskusji głos zabrali:  dr Olga Janikowska, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, Szymon Liszka, prezes zarządu, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Jakub Paszyński, dziennikarz specjalizujący się w tematach GOZ, gospodarki odpadowej i OZE, a debatę moderowała prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej.

 

 

Jedną z korzyści transformacji energetycznej, jaką wymienił Szymon Liszka, jest decentralizacja energetyki i jej rozproszenie:

Jak pokazują doświadczenia ukraińskie ta rozproszona energetyka, jest znacznie bardziej bezpieczna w funkcjonowaniu i zapewnieniu dostaw w takich ekstremalnych warunkach, jak warunki wojenne – mówił Szymon Liszka.

 

Dyrektor Andrzej Kulig, odnosząc się do kwestii korzyści społecznych płynących z transformacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście samorządów i ich mieszkańców, podkreślał, że przede wszystkim muszą być spełnione pewne podstawowe warunki:

Chodzi o to, żeby te nowe nośniki, nowe sposoby wytwarzania energii, były jak najmniej emisyjne i żeby niosły jak najmniejsze koszty społeczne, a także by były stabilne i bezpieczne – mówił dyrektor Andrzej Kulig.

 

W czasie spotkania zaprezentowane zostały założenia dotyczące realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska projektu LIFE Podkarpackie, o których mówiła Wioleta Ruszała, specjalista ds. promocji projektu LIFE Podkarpackie.

 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Organizatorem spotkania był Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Galeria zdjęć: