Szkolenie dla podkarpackich gmin
- Krzysztof Witek

Autor tekstu: Monika Konopka
Departament Ochrony Środowiska
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz
Biuro Prasowe UMWP
Do 31 marca wszystkie gminy muszą złożyć sprawozdanie z tego, jak wywiązały się ze swoich zadań związanych z gospodarowaniem odpadami. Sprawozdania są składane do urzędu marszałkowskiego, dlatego pracownicy Departamentu Ochrony Środowiska UMWP zorganizowali w tym zakresie szkolenie dla przedstawicieli podkarpackich gmin.
Uczestników spotkania przywitała Monika Maziarz, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWP, która zachęcała do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu, zadawania pytań i dyskusji, gdyż zagadnienia związane ze sprawozdawczością z zakresu gospodarowania odpadami, są trudne i wymagają dużej wiedzy:
Postaramy się jak najlepiej przybliżyć państwu ten temat. Pokażemy sposoby obliczania osiągniętego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu. Trzeba pamiętać, że rok 2024 to jest ostatni rok, w którym musieliście państwo osiągnąć tylko poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu. W przyszłym roku będą musieli państwo również osiągnąć poziom składowania - powiedziała Monika Maziarz.
Szkolenie poprowadziły: Beata Fatyga – kierownik oddziału gospodarki odpadami w Departamencie Ochrony Środowiska oraz Katarzyna Salamon – główny specjalista w oddziale gospodarki odpadami.
Roczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za miniony rok składają wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Sprawozdania muszą zawierać między innymi informacje o masie poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych odebranych z terenu gminy oraz o sposobie ich zagospodarowania.
W dokumencie powinny się również znaleźć informacje o działających na terenie gminy punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz o masie odpadów w nich zebranych i sposobie ich zagospodarowania. Sprawozdanie obejmuje także m.in. informacje o ilości przyjętych przez PSZOK-i (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych) produktów, które nadawały się do ponownego użycia oraz naprawy.
Ważnym punktem składanych sprawozdań są informacje o tym, jakie poziomy osiągnęły gminy w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych:
Wyliczenie poziomów recyklingu nastręcza najwięcej trudności gminom, dlatego na szkoleniu położyliśmy na te kwestie bardzo duży nacisk – mówi Beata Fatyga, kierownik oddziału gospodarki odpadami w UMWP.
Sprawozdania są składane elektronicznie do właściwego marszałka województwa oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za pośrednictwem systemu BDO czyli bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Złożone do urzędu sprawozdania są weryfikowane przez pracowników Departamentu Ochrony Środowiska. Kolejnym krokiem jest sporządzenie na podstawie zatwierdzonych sprawozdań gminnych, rocznego sprawozdania marszałka z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi i przekazanie go do Ministra Klimatu i Środowiska do 15 lipca.
Na podstawie tych sprawozdań będziemy wiedzieli, ile podkarpackich gmin nie osiągnęło wymaganego prawem poziomu recyklingu odpadów. W 2023 problem z tym miało aż 36 podkarpackich gmin. Obawiam się, że dane za 2024 rok mogą być jeszcze gorsze, gdyż wymagane poziomy recyklingu wzrosły w stosunku do roku 2023 o 10 procent – wyjaśnia Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.