Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 Zdjęcie przedstawia dwie kobiety siedzące przy stole prezydialnym w sali konferencyjnej lub posiedzeń. W tle widoczny jest herb oraz fragment polskiej flagi po prawej stronie. Na stole znajduje się dekoracja z kwiatami oraz butelki z wodą.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Departament Ochrony Środowiska

Autor zdjęć: Paweł Podgórski
Biuro Prasowe UMWP

 

Jak założyć spółdzielnię energetyczną? Na co zwrócić uwagę przy termomodernizacji budynków? Jak sprawnie zarządzać energią w gminie? To tylko część tematów konferencji, w której uczestniczyli podkarpaccy samorządowcy. Spotkanie zostało zorganizowane w urzędzie marszałkowskim w ramach realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska unijnego projektu LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”.

 

Spotkanie otworzyła Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, która podkreślała, że temat transformacji energetycznej budzi wiele emocji i jest coraz częściej obecny w przestrzeni publicznej debaty:

 

Państwa liczna obecność na tym spotkaniu pokazuje, że temat, który podjęliśmy jest ważny, zarówno dla samorządów, dla organizacji pozarządowych, jak i dla mieszkańców, dlatego że każdy chce mieć dostęp do taniej energii – mówiła członek zarządu Anna Huk.

 

Podkreśliła również, że samorządy gmin są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich potrzeby i oczekiwania, dlatego powinny brać aktywnie udział w transformacji energetycznej. Członek zarządu Anna Huk, przypomniała również, że w ramach realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska UMWP unijny projekt LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, w którym bierze udział 61 podkarpackich gmin, prowadzony jest pilotaż dotyczący wypracowania jak najlepszych metod i sposobów zarządzania energią w gminach. Biorą w nim udział: Rzeszów, Krosno, Dębica, Mielec i Zagórz.

 

Wierzymy, że dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, te wypracowane strategie dotyczące zarządzania energią zostaną zaimplementowane w wielu podkarpackich gminach z korzyścią dla ich mieszkańców – dodała członek zarządu Anna Huk.

 

Uczestnicy spotkania wysłuchali kilku prelekcji, między innymi Andrzeja Jurkiewicza - eksperta branży energetycznej, audytora energetycznego i wykładowcy, który podzielił się wiedzą i praktycznymi wskazówkami w zakresie zarządzania energią w gminie, prezentując konkretne rozwiązania przyjęte w różnych samorządach w kraju.

 

Kinga Kalandyk - doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a jednocześnie doświadczony audytor i certyfikator energetyczny, przybliżyła kwestie związane z termomodernizacją budynków. Omówiła, jak powinien przebiegać taki proces, jakie są wskazania prawne i budowlane w tym zakresie. Przybliżyła także dane dotyczące stanu budynków w Polsce w kontekście ich standardów energetycznych oraz zaprezentowała przykłady dobrze i źle wykonanych termomodernizacji budynków.

 

O spółdzielniach energetycznych, które coraz częściej zakładają gminy, mówili z kolei eksperci ze Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego: prezes stowarzyszenia – Rafał Czaja, wiceprezes Grzegorz Maśloch oraz ekspert Arkadiusz Mikołajczyk. Przybliżyli oni również kwestie dotyczące klastrów energii i wirtualnych elektrowni, podkreślając, że jest to obszar, w którym samorządy powinny aktywnie uczestniczyć.

 

Spotkanie podsumował dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska – Andrzej Kulig:

W zarządzaniu energią bardzo ważne jest to, aby podejmować takie działania i rozwiązania, by w jak najmniejszym stopniu dochodziło do jej rozpraszania, na przykład podczas przesyłu – mówił dyr. Andrzej Kulig.

 

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez departament Ochrony Środowiska UMWP projektu LIFE Podkarpackie. W projekcie uczestniczy 61 podkarpackich gmin, jednak konferencja „Spotkanie z energetyką dla samorządów” została zorganizowana dla wszystkich podkarpackich samorządów.

 

W ramach projektu LIFE w partnerskich gminach działają doradcy do spraw powietrza i energii. Ich zadaniem jest m.in. wspieranie mieszkańców w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Projekt ma również unikalny moduł, który zakłada stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy. W tym obszarze prowadzony jest program pilotażowy, w którym biorą udział miasta: Dębica, Mielec, Rzeszów, Krosno oraz gmina miejsko-wiejska Zagórz.

 

W projekcie „Podkarpackie – żyj i oddychaj” bierze udział 66 partnerów – głównie są to podkarpackie gminy (61 gmin), a także kilka organizacji i instytucji: Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie EKOSKOP, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, Innovacne Partnerskie Centrum (Słowacja). Partnerami wspierającymi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, PGE Dystrybucja oraz Regionalna Administracja Państwowa w Iwano-Frankiwsku.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: „Spotkanie z energetyką dla samorządów”