Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Mężczyzna i kobieta trzymają podpisane dokumenty i pozują z nimi do zdjęcia.

 


Autor tekstu: Monika Konopka
Departament Ochrony Środowiska UMWP

Autor zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP

 

W urzędzie marszałkowskim została sfinalizowana umowa z ostatnim partnerem realizowanego przez Departament Ochrony Środowiska projektu LIFE: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. Jest nim Innovačné Partnerské Centrum ze Słowacji. Umowę w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego podpisała członek zarządu Anna Huk.

 

Innovačné Partnerské Centrum to instytucja powołana przez Samorządowy Region Preszowski, Uniwersytet Preszowski oraz Agencję Rozwoju Regionalnego. IPC ma wieloletnie doświadczenie w łączeniu sektora publicznego, MŚP oraz organizacji pozarządowych. Centrum wspiera początkujące firmy, prowadzi doradztwo m.in. w zakresie tworzenia klastrów, zapewnia edukację, a także podejmuje działania na rzecz innowacyjnych rozwiązań w sferze społeczno-gospodarczej. Jest też partnerem projektu LIFE Podkarpackie.

 

Bardzo się cieszę na naszą współpracę. Z Krajem Preszowskim łączą nas bardzo dobre relacje budowane przez lata poprzez wspólne inicjatywy w wielu różnych obszarach, dlatego jestem przekonana, że równie dobrze będą się układały nasze partnerskie działania w ramach unijnego projektu LIFE – powiedziała Anna Huk.

 

Ze strony IPC umowę podpisał dyrektor Jozef Šimko. W podpisaniu uczestniczyła również  Dominika Príhodová, menedżer IPC. Innovačné Partnerské Centrum jest jednym z 66 partnerów unijnego projektu LIFE Podkarpackie, którego koordynatorem jest samorząd województwa. Pozostałymi partnerami są przede wszystkim podkarpackie gminy – aż 61 – w których działają już doradcy do spraw powietrza i energii. Celem projektu LIFE jest bowiem poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu, głównie poprzez wypracowanie efektywnych systemów zarządzania energią.

 

Pozostali partnerzy projektu to:

  • Instytut Technologii Paliw i Energii,
  • Stowarzyszenie EKOSKOP,
  • Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego,
  • Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego.

 

Partnerami wspierającymi projektu są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy  i  Polityki Regionalnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, PGE Dystrybucja oraz Regionalna Administracja Państwowa w Iwano-Frankiwsku.

 

Projekt LIFE Podkarpackie

Projekt LIFE Podkarpackie będzie realizowany przez UMWP przez 10 lat do końca 2033 roku. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na Podkarpaciu. Dla mieszkańców najważniejszym elementem są doradcy zatrudnieni w partnerskich gminach, którzy przez najbliższe lata będą wspierać ich m.in. w pracach termomodernizacyjnych domów, wymianie „kopciuchów”, będą też prowadzić działania edukacyjne oraz wspierać gminy w transformacji energetycznej. W ramach projektu zostaną również opracowane modele zarządzania energią w pięciu gminach, które będą mogły być implementowane w innych podkarpackich samorządach.

 

Budżet projektu LIFE wynosi ponad 100 mln złotych. Montaż finansowy udało się stworzyć dzięki środkom pozyskanym z zewnętrznych funduszy - z unijnego programu LIFE oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Galeria zdjęć: