Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Herb województwa i napis Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego na frontonie budynku.

 


 

Ponad 74 mln złotych dofinansowania z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 trafi do podkarpackich gmin na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, instalację urządzeń OZE oraz na wymianę źródeł ciepła czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął na wtorkowym posiedzeniu listę projektów, które uzyskały pozytywną ocenę i otrzymają unijne dofinansowanie. Znajdują się na niej 62 projekty. Połowa z nich, bo aż 31, będzie realizowana na terenie gmin, które uczestniczą w unijnym projekcie LIFE Podkarpackie.

 

- Cieszymy się, że kolejna pula unijnych pieniędzy z programu regionalnego została rozdysponowana na tak ważne zadania. Termomodernizacja publicznych budynków, wymiana źródeł ogrzewania, montaż instalacji OZE, to przedsięwzięcia istotne dla lokalnych społeczności, gdyż poprawiają jakość powietrza – mówi Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

 

Wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie i będą modernizowane są między innymi: szkoły, remizy OSP, ośrodki zdrowia, szpital, domy ludowe, szkolne warsztaty, budynki gminnych urzędów oraz inne obiekty użyteczności publicznej.

 

Samorządy składające wnioski o dofinansowanie musiały spełnić wiele warunków, m.in.: dla każdego budynku obowiązkowy był audyt energetyczny, a zakres projektu musiał wynikać z zaleceń audytowych. Dofinansowanie można było uzyskać wyłącznie pod warunkiem zwiększenia efektywności energetycznej budynków o co najmniej 30%. Oceniane było również to, czy przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne uwzględniają odporność na zmiany klimatu, a także czy projekt jest zgodny z przyjętym przez region Programem Ochrony Powietrza i „uchwała antysmogową”.

 

Dodatkowo premiowane były projekty, w których zastosowano efektywne rozwiązania techniczne oraz system zarządzania zużyciem energii np. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także te, w których głównym źródłem energii cieplnej będzie źródło odnawialne.

 

Projekty realizowane na terenie samorządów, które przystąpiły do unijnego projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, który realizuje Departament Ochrony Środowiska UMWP, otrzymały w naborze pięć dodatkowych punktów.

 

Nabór wniosków trwał od maja do lipca 2024 roku. Wpłynęły na niego łącznie 74 wnioski. Część nie przeszła oceny formalnej oraz merytorycznej, a kilka wniosków zostało anulowanych. Ostatecznie na liście znalazły się 62 wnioski. Nabór był prowadzony w ramach priorytetu: Energia i Środowisko.