logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Ochrona środowiska w regionie

wrota-srodowisko

170120 emobility

Stacje ładowania samochodów elektrycznych i budowa sytemu E-carsharing-u, już wkrótce mogą stać się jednym z oręży w walce zanieczyszczonym powietrzem podkarpackich miast. W tej sprawie z wiceprezesem ds. innowacji w grupie kapitałowej PGE Pawłem Śliwą, spotkała się wicemarszałek Maria Kurowska.

E-mobility, czyli elektryczność mobilna ma być odpowiedzią na stale wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Dzięki wprowadzeniu alternatywny dla pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, będzie można nie tylko zmniejszyć poziom smogu, ale również ograniczyć hałas w centrach i na obrzeżach miast.

Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji Paweł Śliwa, przekonywał dziś na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim o potrzebie implementacji ekologicznych rozwiązań również na Podkarpaciu, pionierem mógłby stać się Rzeszów:

- Jednym z programów grupy PGE w zakresie innowacji jest e-mobility dla miast. Program pilotażowo uruchomiamy w aglomeracji łódzkiej, ale chcemy wystartować także w innych lokalizacjach. Rzeszów jest dla nas naturalnym miejscem, gdyż tu posiadamy oddział naszej firmy, ale równie istotny jest smog, który na południu kraju jest szczególnie dokuczliwy. Chcemy poprzez budowanie tego system ograniczyć niską emisję do atmosfery – podkreślał ekologiczne zalety wiceprezes Paweł Śliwa.

 - System będzie wpływał na rozwój elektromobilności, który wg zamysłów ministra energetyki ma doprowadzić do sytuacji, w której do roku 2025 po polskich drogach będzie jeździć nawet milion elektrycznych samochodów – mówił Paweł Śliwa, zaznaczając, że konieczne w tym zakresie będzie współdziałanie samorządów – Liczę na współpracę między jednostkami samorządówwojewództwa i gminnych, ale również pomoc urzędu wojewódzkiego, tak jak to miało miejsce w województwie łódzkim – dodał.

Po rozmowie z przedstawicielami PGE, z optymizmem na dalszą współpracę patrzy wicemarszałek Maria Kurowska.

- Na pierwszym spotkaniu z przedstawicielami PGE rozmawialiśmy o montażu, zarówno technicznym jak i finansowym. Korzystając z pewnych programów unijnych, byłoby możliwe dofinansowanie tego przedsięwzięcia – mówiła wicemarszałek.

Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu, który zakłada budowę stacji ładowania pojazdów napędzanych elektrycznie, PGE ma w planach stworzenie bazy E-carsharing-u. Taki rodzaj udostępniania aut elektrycznych znalazł już zastosowanie w niektórych europejskich aglomeracjach, w Polsce natomiast ten model jest popularny w rozwiązaniach znanych z wypożyczalni rowerów miejskich.

E-carsharing, jako formę publicznego transportu chwali wicemarszałek Maria Kurowska.

- Lądując na lotnisku w Jasionce będziemy mogli skorzystać z udostępnionych w tym miejscu samochodów elektrycznych, dojechać nimi np. do kolejnej stacji w centrum miasta, gdzie można przesiąść się do następnego środka lokomocji. Zaletą tego rozwiązania jest także niewielka cena podróży, gdyż koszt przejechania 100 km autem o napędzie elektrycznym wynosi ok. 5 zł. – podkreślała walory elektromobilności wicemarszałek.

- To pierwsze spotkanie, ale będą następne abyśmy mogli z tym programem ruszyć do przodu, bo smog, który nas dotyka w tym roku jest przerażający. Ten program jest odpowiedzią na tego typu zagrożenia – dodała na zakończenie wicemarszałek Maria Kurowska.Michał Mielniczuk
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 607 gości oraz 0 użytkowników.