141106-zieloneBudownictwoO wprowadzaniu „zielonych” rozwiązań w budownictwie  dyskutowano dziś w Rzeszowie podczas konferencji zorganizowanej przez marszałka województwa podkarpackiego, Ambasadora Norwegii, Politechnikę Rzeszowską oraz Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie”. Jednym z panelistów był marszałek Władysław Ortyl.

„Zielone rozwiązania w budownictwie” to tytuł konferencji, na której pojawili się m.in. przedstawiciele władz regionu, podkarpackich samorządów, biznesu, naukowcy i delegaci z krajów skandynawskich. Stosowanie tytułowych rozwiązań  ma na celu zminimalizowanie szkód dla środowiska, które przede wszystkim wynikają z emisji szkodliwych gazów, wykorzystywania surowców, a także pozwala ono redukować koszty eksploatacji obiektów.

Zanim jednak dyskutujący skierowali uwagę na realizację poszczególnych projektów, marszałek Władysław Ortyl oraz prezes doliny lotniczej Marek Darecki – przedstawili pokrótce sylwetkę regionu w ujęciu „makro”. O wizji zielonego rozwoju Podkarpacia Darecki mówił, jako o koncepcie, który obecnie nabiera kształtów, ale już niedługo może stać się czymś na kształt doliny lotniczej.

- Gdy spotkaliśmy się 13 lat temu padł pomysł: zróbmy mocny przemysł lotniczy. Wtedy było 13 firm, dziś jest ich 120. Zarabialiśmy na sprzedaży 200 mln $, dziś jest to już 2 mld $. – wspominał Darecki -  Dziś stawiamy nowe cele, chcielibyśmy rozwijać się zgodnie z naturą. Dlatego najlepiej skopiować rozwiązania z miejsc, w których się to udało. Przykładem może być projekt kluczowy „Zielone Wzgórza Podkarpacia”, czyli zintegrowany produkt turystyczny, ale nie tylko, będący przykładem świadczenia usług na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, również tych „zielonych”.

Do wypowiedzi prezesa Dareckiego odniósł się marszałek Ortyl.

 - Mówił pan, że do realizacji tych pomysłów będzie starał się pozyskać marszałka województwa, ja panu odpowiem: marszałka do takich inicjatyw namawiać nie trzeba. Marszałek jest w to wpisany z racji swojej natury i przekonań. - powidział Władysław Ortyl

Dalej marszałek mówił o planach na wprowadzenie w życie „zielonych”  projektów.

- Pierwsze takie eko-osiedle mogło by powstać w Boguchwale, które będzie taką formułą nowoczesnego osadnictwa  ale żeby to się stało – konieczne jest powstanie trasy S19. Ufam, że tak się właśnie stanie. ­– dalej Władysław Ortyl mówił o potrzebie zatrzymania specjalistów  - Mamy takie zjawisko, że młodzież często po kilku latach pracy w np. PZL Mielec – wyjeżdża za granicę, skuszona wyższymi zarobkami. Ważnym teraz jest aby młodzież zatrzymać, nie siłowo – ale oferując lepsze zarobki i miejsce do życia – choćby poprzez realizowanie takich inwestycji. – zakończył marszałek.

 

O polsko-norweskiej współpracy mówił Kjell Arne Nielsen, Konsul Handlowy Ambasady Norwegii w Warszawie.

- Rok temu wpadliśmy na pomysł aby zrealizować klaster współpracy między Norwegią a Polską. Dzisiejsza konferencja jest kamieniem milowym w tym zakresie, a dowodem na zaangażowanie mojego kraju w rozwój południowych sąsiadów jest fakt, że w Norwegii mamy rozwiązania finansowe, które zachęcają przedsiębiorców aby inwestowali w Polsce. Wydaliśmy ponad 500 mln. zł na takie inwestycje. Mamy także mechanizmy bankowe, formy pożyczek, które mogą pomóc rozwiązać finansowe przeciwności. – mówił Nielsen

O klastrze „Kraina Podkarpacka” mówiła jego prezes – Monika Szymańska.

- Nasz klaster jest odpowiedzią na uprzemysłowioną północ województwa. Naszym celem jest stworzeniem optymalnych warunków do życia, z wykorzystaniem nowoczesnych „zielonych” technologii, aby te tereny na południu, aby te pogórza wyglądały wciąż tak jak dzisiaj. Naszym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Ta jakość życia m.in. zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, czas wolny  - a przede wszystkim materialny aspekt naszej egzystencji. Dlatego nasz klaster skupia się na poprawianiu tego aspektu i ciągłej pracy nad nim. – przekonywała zgromadzonych Monika Szymańska. 

 

tekst/fot.
Michał Melniczuk
Biuro Prasowe UMWP