Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Środowisko

Konferencja zajmująca się odbieraniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych

|
Sebastian Kieszkowski

140703 odpadyWymiana doświadczeń gmin oraz podmiotów zajmujących się odbieraniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych w nowych realiach gospodarowania odpadami komunalnymi to główne tematy konferencji, którą Samorząd Województwa reprezentował Tadeusz Pióro, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Jak państwo wiedzą sposób postępowania z odpadami komunalnymi został w sposób istotny zmieniony. Gminy przejęły odpowiedzialność za odpady komunalne oraz ich zagospodarowanie, a także były zobowiązane do ogłoszenia przetargu na odbiór odpadów lub odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ponadto ponoszona jest opłata przez mieszkańców na rzecz gminy za świadczenie usług polegających na odbieraniu  i zagospodarowaniu odpadów – mówił T. Pióro.

W dalszej części konferencji, odbyły się panele tematyczne dotyczące m.in. planowanych zmian prawnych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które przedstawiła Pani Emilia Kołaczek, pracownik Ministerstwa Środowiska, składu odpadów trafiających do instalacji przetwarzania odpadów komunalnych przed i po wyjściu w życie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które przybliżyła Pani Dorota Kornasiewicz z MPGK Krosno Sp. z o.o.

Ponadto swoimi doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami w gminach podzielili się przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Gminy i Miasta Lesko oraz Urzędu Gminy Iwonicz – Zdrój.

Z kolei prof. zw. dr hab. Mariusz – Orion Jędrysek przedstawił tematykę dotyczącą  gospodarki geologiczno-surowcowej Polski południowo – wschodniej w aspekcie lokalno-samorządowym.

Konferencja ze względu na podejmowana tematykę cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ok. 150 przedstawicieli samorządów gminnych z terenu województwa podkarpackiego oraz ok. 10 podmiotów zajmujących się odbieraniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Barbara Kołodziej
Kancelaria zarządu
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP