Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

młodzież z tabliczkami z nazwami województw

 


 

Autorzy tekstu Monika Konopka, Aleksandra Gorzelak–Nieduży

Biuro prawowe UMWP

 

To będzie wielkie sportowe święto. 19 stycznia na Podkarpaciu rozpocznie się XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpocznie barwna i widowiskowa ceremonia otwarcia, która rozegra się w Arenie Sanok.

 

Uroczyste otwarcie będzie bezpośrednio transmitowane w internecie, a dostęp do relacji będzie pod linkiem: TUTAJ

 

W tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieżowy w Sportach Zimowych weźmie udział blisko dwa tysiące zawodników, trenerów, sędziów oraz przedstawicieli polskich związków sportowych. Na uczestników wydarzenia – oprócz sportowej rywalizacji – czeka wiele atrakcji, jakie przygotowały podkarpackie gminy, na terenie których rozgrywane będą zawody sportowe.

 

Zanim jednak zaczną się sportowe zmagania czeka nas uroczystość otwarcia olimpiady, która przeprowadzona  zostanie zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. W przestrzeni sanockiej Ateny zabrzmi więc apel olimpijski, zostanie wciągnięta na maszt flaga towarzsząca zawsze olimpiadom oraz zapalony zostanie znicz olimpijski.

 

Aby zadość stało wszystkim elementom ceremonii, podczas rozpoczęcia młodzieżowych igrzysk odbędzie się uroczyste ślubowanie zawodników oraz sędziów, oceniających zawody.

 

Uroczyste otwarcie olimpiady będzie nie tylko czasem podniosłych chwil, ale także okazją do zaprezentowania talentów z Podkarpacia.

 

Dla młodych sportowców, trenerów, sędziów i wszystkich gości olimpiady wystąpi Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI, która działa już od dekady, koncertując nie tylko w kraju, ale także biorąc udział w uroczystościach w różnych zakątkach Europy. Dyrygentem orkiestry jest Grzegorz Maliwiecki, zaś choreografem grupy tanecznej mażoretek – Agnieszka Maliwiecka. W skład orkiestry i zespołu tanecznego wchodzą dzieci i młodzież z Sanoka oraz  powiatu sanockiego.

 

Z kolei sportowe a zarazem taneczne talenty na sanockim lodzie zaprezentują członkowie  Uczniowskiego Klubu Sportowego Łyżwiarstwa Figurowego „MORS” Dębica. Klub działa już od dwudziestu lat i jest jedynym na Podkarpaciu szkolącym dzieci i młodzież zafascynowaną  łyżwiarstwem figurowym i jazdą figurową. Młodzi łyżwiarze przedstawią swoje uzdolnienia w rytm wielkich przebojów musicalowych, podczas show zatytułowanego „Marzenia na lodzie”.  

 

Jak na Sanok oraz początek zmagań w sportach zimowych przystało, ceremonia otwarcia olimpiady będzie także okazja do przetestowania umiejętności młodych hokeistów z Uczniowskiego Klubu Sportowego NIEDŹWIADKI MOSIR Sanok. Klub działa już od 15 lat i niezmiennie tworzy młodym oraz najmłodszym pasjonatom hokeja szansę spełniania marzeń o szkoleniu w najszybszej drużynowej oraz drugiej najcięższej dyscyplinie, jaką jest hokej na lodzie. Klub nie tylko kształci i pozwala ma uczestnictwo w rozgrywkach lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, ale jest  także  organizatorem zawodów sportowych. A zajęcia, pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej, odbywają się codziennie właśnie w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Sanok.