Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Hala sportowa. Na środku piaskownica. Za nią zielony balon z napisem "podkarpackie"

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor wideo: Mateusz Romankiewicz

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Wręczono stypendia sportowe oraz nagrody dla zawodników, trenerów i działaczy za osiągnięcia w działalności sportowej w 2022 roku. W hali Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie odbyła się XIV Gala Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego. Nagrody i stypendia wręczał młodym sportowcom między innymi marszałek Władysław Ortyl.

 

W uroczystej gali oprócz marszałka udział wzięli między innymi: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radny województwa Andrzej Ćwierz, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski oraz dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego Wojciech Czarny.

 

W tym roku Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał łącznie 199 stypendiów oraz 93 nagrody dla 7 działaczy, 61 trenerów i 25 zawodników. Marszałek Władysław Oryl nie krył ciepłych słów pod adresem nagrodzonych:

 

W szczególny sposób staramy się nagradzać zawodników i trenerów – autorów największych sukcesów sportowych. Wśród uczestników dzisiejszej gali mamy przedstawicieli różnorodnych dyscyplin sportowych, zarówno tych olimpijskich, jak i nieolimpijskich. Dziękuję wszystkim za miesiące i lata treningów, które poprzedziły każdy Wasz sukces – mówił marszałek.

 

Jednocześnie marszałek zwracał uwagę na zwiększającą się z roku na rok kwotę, przeznaczaną na sport młodzieżowy:

 

Województwo podkarpackie stara się w miarę swoich możliwości wspierać państwa w działaniach ukierunkowanych na rozwijanie sportowych talentów. Nagrody i stypendia
to jeden z ważnych elementów naszego wsparcia. Budżet województwa na 2022 rok  z przeznaczeniem na stypendia sportowe i nagrody w dziedzinie kultury fizycznej wyniósł blisko 1,1 miliona złotych, to jest o 500 tysięcy więcej niż w roku 2021. Tendencja wzrostowa jest utrzymywana, bo budżet na 2023 rok wynosi ponad 1,2 miliona złotych. Naszym marzeniem jest jeszcze budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. To takie dopełnienie tych naszych sportowych ambicji, które pozwoli organizować zawody na najwyższym szczeblu - dodał marszałek.

 

Głos do młodych sportowców skierowała także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart:

 

Ta gala jest formą podziękowania za państwa sukcesy i działalność w dziedzinie sportu. Uważam, że nie ma lepszych ambasadorów naszego województwa niż sportowcy. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy sprawiają, że sport na Podkarpaciu kwitnie. Wszystkim uhonorowanym oraz tym, co osiągnęli sukces serdecznie gratuluję i życzę wielu kolejnych sukcesów, bo sportowiec to człowiek wyjątkowy, który potrafi osiągać sukcesy - mówiła.

 

 

Galę uświetniły wokalne i taneczne występy artystyczne. Przed publicznością zaprezentowały się m.in. Anna Dąbrowska, Kinga Paszek oraz zespół T8. 

 

W minionym roku województwo podkarpackie zdobyło łącznie 4981.95 pkt w 50 dyscyplinach sportu ujętych w wykazie sportów Systemu Sportu Młodzieżowego. Punkty we współzawodnictwie dzieci i młodzieży zdobywane są w czterech kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec. W ubiegłym roku najwięcej punktów dla naszego regionu zdobyli zawodnicy w kategorii wiekowej junior (32%).

 

Pierwszą dziesiątkę w kategorii dyscyplin najlepiej punktujących w SSM stanowią:

 1. Lekkoatletyka – 896,46
 2. Tenis stołowy – 412,41
 3. Akrobatyka sportowa – 317,66
 4. Piłka nożna kobiet – 220,83
 5. Narciarstwo klasyczne – 214,00
 6. Boks – 207,00
 7. Piłka nożna mężczyzn – 191,19
 8. Szachy – 169,00
 9. Skoki do wody – 166,00
 10. Łucznictwo – 136,83

 

Do największych sukcesów podkarpackiego sportu w minionym roku należy zaliczyć przede wszystkim:

 • dwa srebrne i brązowy medal Mistrzostw Świata oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Katarzyny Zdziebło
 • brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu na 800 m Anny Wielgosz,
 • medale zdobyte na World Games (Światowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich) - Iwona Nieroda-Zdziebko zdobyła srebrny medal w kickboxingu, a Magdalena Macios brązowy w sumo,
 • złoty medal Mistrzostw Świata Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie sportowym wywalczony przez Barbarę Moskal
 • srebrny medal Mistrzostwa Świata Juniorów w tenisie stołowym zdobyty przez Alana Kulczyckiego
 • srebrny medal Alana Ważnego na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy  w tenisie ziemnym
 • oraz liczne medale Mistrzostw Europy w sumo i modelarstwie lotniczym i kosmicznym.

 

Stypendia i nagrody to bezpośrednie wsparcie finansowe dla zawodników, trenerów i działaczy. Największy strumień środków z budżetu województwa płynie jednak do okręgowych związków sportowych z przeznaczeniem na organizację szkolenia młodych sportowców będących w kadrach wojewódzkich oraz ich udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2022 roku na sport dzieci i młodzieży wydatkowano prawie 2,2 mln. W 2023 roku środki te wzrosły do prawie 3,3 mln zł.

 

Z budżetu województwa dofinansowane są nie tylko zadania dotyczące podniesienia poziomu sportowego zawodników województwa podkarpackiego i poprawy warunków do uprawiania sportu, ale również zadania mające na celu upowszechnianie kultury fizycznej wśród mieszkańców regionu. 

 

Rokrocznie ogłaszany jest konkurs na dofinansowanie organizacji imprez sportowych dla mieszkańców województwa, w tym dla mieszkańców niepełnosprawnych, w różnych dyscyplinach sportu. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ponad 230 tys. zł, w 2023 roku będzie to kwota 250 tys. zł.  

 

W 2022 roku województwo dofinansowało również realizację programów rozwoju sportowego dzieci i młodzieży, z których część realizowana jest również w tym roku. Łączne dofinansowanie programów wyniosło ponad 860 tys. zł. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się:

 • Program pt. „Akademia Małych Zdobywców” (rok szkolny 2022/2023)
 • Sub-Carpatian Swim – Podkarpacki program pływania (2022-2023)
 • Program Rozwoju Narciarstwa w Województwie Podkarpackim (2022-2023)
 • Szachy w Podkarpackich szkołach – do końca 2022 r.
 • Program Rozwoju badmintona w województwie podkarpackim – Shuttle Time – do końca 2022 r.
 

Województwo dofinansuje również organizację współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej. W 2022 r. z budżetu przeznaczono na ten cel łączne nakłady finansowe w wysokości 360 tys. zł. Zadania te realizowane są w ujęciu roku szkolnego i akademickiego.

 

W 2023 roku województwo podkarpackie jest gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. W 2022 z budżetu województwa na przygotowania do organizacji Olimpiady wydatkowano środki finansowe w wysokości 990 tys. zł, w tym prawie 710 tys. zł na zakup sprzętu do obiektów sportowych, na których odbywają się zawody finałowe

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | XIV Gala Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego

 

Pliki do pobrania:

Lista stypendystów i nagrodzonych (plik docx, 209 kb)