180423 konieW Gliniku Zaborowskim, w ramach Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich, po raz czwarty odbył się Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zmagania na hipodromie JKS Pogórze zgromadziły ponad 100 najlepszych zawodników z Polski i zza granicy. Grand Prix wygrał krakowianin Krzysztof Wójcik na koniu Ardito W.

Dwugwiazdkowe zawody, w których pula nagród osiągnęła czterdzieści tysięcy złotych, odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Popisy jeźdźców i amazonek oklaskiwali m.in. przedstawiciele władz województwa: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, członkowie zarządu Stanisław Kruczek oraz Piotr Pilch. Sejmik reprezentował przewodniczący Jerzy Cypryś wraz z radnymi województwa. Obecni byli parlamentarzyści: senator Alicja Zając, poseł Wojciech Buczak i poseł Andrzej Szlachta. Nie zabrakło wojewody Ewa Leniart oraz sekretarza województwa Lesława Majkuta.

Marszałek Władysław Ortyl odczytał list, skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zawodników i organizatorów wydarzenia.

Tegoroczny Memoriał rozgrywany jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pośród dokonań budowniczych II Rzeczpospolitej, wspominamy także sukcesy sportowe, w tym, osiągnięcia w jeździectwie. Tradycje te wiążą się m.in. z postacią majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, zwycięzcy wielu międzynarodowych zawodów i reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Postać majora Hubala, który przeszedł do historii jako bohater kampanii wrześniowej, pokazuje, jak mocno polskie jeździectwo związane jest z patriotyzmem i służbą Ojczyźnie – pisał prezydent Duda.

Wieńczące dwudniowe zmagania Grand Prix, rozgrywane jako IV Memoriał Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wygrał Krzysztof Wójcik. Bezbłędną jazdą w drugim nawrocie pokonał Jarosława Koziarowskiego oraz Krzysztofa Mazura. Cała trójka zagwarantowała sobie udział w Mistrzostwach Polski.

Michał Mielniczuk/BP UMWP

Fot. Izabela Fac/Kancelaria Sejmiku