Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Sport

Nowa sala gimnastyczna w Biedaczowie

180423 biedaczowSzkoła Podstawowa im Świętego Jana Kantego w Biedaczowie to kolejna placówka oświatowa w naszym regionie, która doczekała się nowoczesnej sali gimnastycznej. W sobotę obiekt uroczyście oddano do użytku. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Stanisław Kruczek członek zarządu wojewódzkiego oraz Stanisław Bartnik radny sejmiku.

Biedaczów w gminie Leżajsk to miejscowość licząca zaledwie osiemset mieszkańców. Z reguły w małych sołectwach dzieci i młodzież ma trudniejszy dostęp do infrastruktury sportowej niż ich rówieśnicy z większych ośrodków. Tak też przez długie lata było w Biedaczowie. Władze gminy Leżajsk podjęły decyzję, by przy szkole wybudować salę gimnastyczną, a przy okazji zmodernizować już istniejącą placówkę oświatową. Dzięki wsparciu samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwa Turystyki i Sportu udało się zmontować plan finansowy i ruszyć z pracami w marcu 2017 r. Chociaż roboty budowlane przebiegały niezwykle sprawnie, to zajęcia szkolne przez pewien czas musiały być prowadzone w pobliskim ośrodku kultury, co jak przyznał wójt Krzysztof Sobejko rodzice przyjęli ze zrozumieniem.

W końcu przyszedł ten dzień, czyli uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek pogratulował władzom gminy skuteczności w działaniu, w tym również pozyskiwaniu środków zewnętrznych. – W samorządzie odpowiadam za służbę zdrowia i widzę , jak wielu naszych młodych pacjentów trafia do szpitala, ponieważ prowadziło mało aktywny tryb życia. Dlatego zachęcam Was drodzy uczniowie korzystajcie z tej sali jak najwięcej – mówił członek zarządu.

Stanisław Kruczek odczytał list od marszałka Władysława Ortyla, w którym czytamy, że inwestycja mogła być zrealizowana dzięki dofinansowaniu Zarządu Województwa Podkarpackiego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w kwocie pół miliona złotych. Marszałek Ortyl podkreślił, że fundusze europejskie są silnym impulsem rozwojowym dla całego regionu, a szczególnie cenny jest fakt, że mogą z nich korzystać także małe społeczności.

Głos zabrał Stanisław Bartnik radny sejmiku oraz absolwent szkoły w Biedaczowie. Radny przypomniał jak przez kilkadziesiąt lat zmieniały się warunki nauczania w tej miejscowości, a budowa nowoczesnej sali gimnastycznej jest dopełnieniem tego procesu.

Jakub Czarnota

Kancelaria Zarządu