170818 szachyW Rymanowie Zdroju w sanatorium Stomil rozpoczęły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach do lat 18-stu. Do rywalizacji stanęły drużyny aż z 16 krajów. Są też oczywiście zawodnicy z Polski. Szachistom powodzenia życzyła wicemarszałek Maria Kurowska.

Organizatorem wydarzenia jest Przedsiębiorstwo Sanatoryjno-Turystyczne "Stomil" oraz Polski Związek Szachowy. Mistrzostwa są rozgrywane pod egidą Europejskiej Unii Szachowej oraz Polskiego Związku Szachowego. 16 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie mistrzostw, w którym uczestniczyła wicemarszałek Maria Kurowska.

Jestem dumna i zadowolona, że Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach do lat 18 odbywają się po raz pierwszy na Podkarpaciu. Podkarpacie ma bowiem swój wkład w rozwój szachów, gdyż Maciej Karasiński, utytułowany szachista, gdy pełnił funkcję kuratora oświaty w Rzeszowie, wyszedł z inicjatywą wprowadzenia szachów do szkół. Po latach jego starania przyniosły pozytywny skutek, ponieważ elementy gry w szachy znajdują się w programie nauczania. Bardzo serdecznie dziękuję organizatorom za profesjonalne przygotowanie mistrzostw i życzę wszystkim bardzo miłego pobytu na Podkarpaciu – powiedziała wicemarszałek Maria Kurowska.

Rozpoczęte wczoraj (16 sierpnia) zawody zakończą się za tydzień, 24 sierpnia. Biorą w nich udział narodowe reprezentacje z krajów, które są zrzeszone w Europejskiej Unii Szachowej. Do rywalizacji stanęło ponad 40 drużyn, w sumie 130 zawodników. Zawody rozgrywane będą w ośrodku Sanatoryjno-Turystycznym "Stomil".

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów rozgrywane są systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, jeden turniej w sekcji open i jeden turniej w sekcji dziewcząt, traktowane jako oddzielne zawody. Zgodnie z przepisami ECU i FIDE tempo gry wynosi 90 minut na 40 posunięć oraz 30 minut na dokończenie partii z dodawaniem 30 sekund po wykonaniu każdego posunięcia, począwszy od pierwszego ruchu.

 

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP

fot. Eunika Polowiec