logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Sport w regionie

wrota-spor

160302 arlamowDziś Polonusi zmierzyli się ze sobą na stokach „Gromadzyń” i „Laworta”w biathlonie i narciarstwie alpejskim. W Ustrzykach Dolnych po raz drugi miały miejsce także zawody w nordicwalking, z kolei na „Arenie Sanok” odbyły się rozgrywki w hokeju na lodzie.

W dzisiejszym biegu w nordicwalking wzięło udział 75 zawodników, którzy pokonali trasę o długości 4 km. Po zawodach Polonusi przebiegli jedno okrążenie na stadionie miejskim w celu upamiętnienia i oddania hołdu żołnierzomwyklętym.Pani Danuta z Kanady już od wielu lat bierze udział w igrzyskach polonijnych. Brała udział w biegu noricwalking. Dla niej najważniejszy był dzisiejszy bieg upamiętniający żołnierzy wyklętych: „Uważam, że żyjemy w wolnej Polsce i należy się dla nich coś od nas. Pomimo, że przyszłam ostatnia, mój duch był dla nich”. Jak mówi na Podkarpacie z pewnością przyjedzie ponownie: „Tu jest pięknie, przede wszystkim u Was oddycha się świeżością, powietrze jest fantastyczne. Igrzyska są potrzebne, tak trzymajmy, żeby Polonia byłarazem” – mówiła.

Na „Gromadzyniu” aż w dziewięciu grupach wiekowychrywalizowali ze sobą zawodnicy z Litwy, Czech, Białorusi, Rosji i Kanady.Najwięcej medali zdobyli zawodnicy z Litwy, po 6 złotych, srebrnych i brązowych. 2 złote medale przypadły zawodnikom z Czech. Po 1 brązowym i srebrnym zawodnikom z Białorusi, 1 srebro zawodnikom z Rosji i 1 brąz zawodnikom z Kanady. Mimo, że śniegu nie było dużo, a stok został sztucznie naśnieżony, humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Jak podkreślali – „nie o wyniki tu chodzi, ale o to, żeby się dobrze bawić”.

Jadwiga Grynkiewicz z Litwy w biathlonie w swojej grupie wiekowej zajęła drugie miejsce. Jak mówiła - na Podkarpaciu jest po raz kolejny. „Zawsze wracam tu z sentymentem. Wcześniej przyjeżdżałam tu w ramach wymiany uczniów. Atmosfera tych igrzysk jest przesympatyczna. Sporty zimowe uprawiam od dzieciństwa, pochodzę z Bujwic pod Wilnem, a to znany ośrodek sportowy.”

Sportowa atmosfera panowała też na stoku w „Laworcie”, gdzie Polonusi rywalizowali w narciarstwie alpejskim. Tam udział wzięło 150 zawodników w 14 grupach wiekowych. Pan Włodzimierz Siudek z Austrii na igrzyska jeździ od 2005 roku, ale na Podkarpaciu jest po raz pierwszy: „Sporty zimowe uprawiam odkąd zamieszkałem za granicą. Atmosfera igrzysk jest bardzo dobra, rano jeździmy na zawody wieczorem wymieniamy wrażenia.”

W Sanoku tego dnia zostały rozegranetrzy mecze w hokeju na lodzie. Naprzeciw siebie stanęli drużyny ze Stanów Zjednoczonych, Białorusi, Litwy i Czech.Drużyna z Czech zdobyła złoto, srebro przypadło drużynie z Litwy, a brąz drużynie ze Stanów Zjednoczonych. Rywalizacja była zacięta, ale jak mówili Polonusi odbywała się w duchu fair play. Marek Glac, kapitan drużyny z Czech mówił, że gra była wyrównana: „Wygraliśmy nie tracąc żadnej bramki. Cały rok przygotowujemy się do igrzysk polonijnych, żeby tutaj zdobyć złoto, można powiedzieć, że temu służą wszystkie treningi, sparingi i przygotowania, żeby móc właśnie bronić złota, które udało nam się zdobyć na igrzyskach polonijnych dwa lata temu.”

Podczas ceremonii medalowej nie zabrakło też akcentu związanego z żołnierzami wyklętymi. Na prośbę wicemarszałek Marii Kurowskiej, Polonusi oddali im hołd minutą ciszy.

 

 

Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

msit logo
NOWE PROGRAMY MINISTERSTWA na rok 2014

Statystyka

Odwiedza nas 699 gości oraz 0 użytkowników.