Kilkudziesięciu zawodników z Polski, Włoch, Rumunii i Litwy rywalizuje ze sobą w ramach Szybowcowych Mistrzostw Polski, które odbywają się w Stalowej Woli. Uroczystego otwarcia, 16 maja dokonali wspólnie - Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy.

– Bardzo się cieszę, że szybowcowe zawody odbywają się na Podkarpaciu i po raz kolejny trafiają do Turbi, gminy Zaleszany i powiatu stalowowolskiego. Podkarpacie jest stolicą polskiego lotnictwa. Dobrze, że do przemysłu i innowacyjnej gospodarki dołączają zawody sportowe. Turbia ma bardzo dobre warunki i gospodarzy. Życzymy, aby zawody odbyły się w bezpiecznych warunkach – mówił podczas otwarcia marszałek Władysław Ortyl. 

Sobotnia pogoda sprzyjała zawodnikom, dzięki czemu mogły odbyć się zaplanowane konkurencje. Zawody szybowcowe polegają na wykonywaniu przez szybowce przelotów po wytyczonych trasach, z wykorzystaniem wstępujących prądów powietrznych. Wszystkie konkurencje są rozgrywane na dystansach od 200 do ponad 500 km. Zwycięzcą konkurencji zostaje zawodnik, który pokona największy dystans w najkrótszym czasie. Suma wyników z poszczególnych konkurencji zadecyduje o zwycięstwie w zawodach. 

W zawodach, w klasie otwartej weźmie udział 27 zawodników, a w klasie plus - 47. Szybowcowe Mistrzostwa Polski odbywają się w Stalowej Woli już po raz piąty. Klasy się zmieniają, w tym roku jest to klasa otwarta, najwyższa. Zawody potrwają do 23 maja, jeżeli pogoda się utrzyma zostaną rozegrane wszystkie zaplanowane konkurencje.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe
fot. UM Stalowa Wola