To nie jest święto samorządowców, to jest święto szeroko rozumianej samorządności, która jest niezmiernie istotna w rozwoju gospodarczym. Bo samorząd to ścieżka rozwoju osób i kadr, która przekłada się na rozwój naszej Ojczyzny - takmarszałek Władysław Ortyl mówił podsumowując sens samorządności z okazji z okazji samorządowego święta. Przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli - wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych z całego Podkarpacia przyjechali do Rzeszowa, aby wspólnie świętować obchody Dnia Samorządu Terytorialnego.

W intencji Ojczyzny i regionu w Kościele Farnym odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Górny. Swoje święto samorządowcy zaznaczyli na ulicach Rzeszowa, w uroczystej paradzie przez centrum miasta. W czasie konferencji podsumowującej kolejny rok funkcjonowania samorządów uhonorowani zostali najlepsi gospodarze lokalnych wspólnot.

Święto samorządów zostało ustanowione jasko dzień upamiętniający pierwsze wolne wybory z 1990 roku, które przywracały demokrację i porządek na poziomie lokalnym. Była to wówczas wielka radość. Wtedy wielu ludzi, nie zdawało sobie sprawy wówczas jak ważna jest rola, miejsce, waga i powaga samorządu. Te przełomowe daty 1990 rok - odrodzenie samorządności, która wcześniej w dwudziestoleciu międzywojennym była, rok 1998, który ustanowił nowy podział terytorialny kraju, który ustanowił samorządy wojewódzkie – to daty przełomowe dla naszej państwowości. Te reformy dały obywatelom poczucie i realny wpływ na politykę lokalną i regionalną. Dziś taką mamy rzeczywistość, że obywatele przez swoją decyzję wyborczą mogą wpływać, przez uczestnictwo w różnego rodzaju przedsięwzięciach, pracach społeczeństwa obywatelskiego wpływać na zmiany, na polepszenie warunków swojego życia. Na pewno te demokracja na poziomie samorządu jest wielkim przygotowaniem do demokracji na poziomie kraju, przygotowaniem kadr i aktywnych ludzi, którzy potem mogą być w parlamencie, uczestniczyć w pracach rządu i innych ważnych instytucji naszego kraju. Jest to ścieżka rozwijania osób i kadr dla rozwoju naszej ojczyzny. Praktyka w samorządzie jest rzeczą niezwykle cenną, nie zastąpi jej żadna edukacja.

Decentralizacja państwa wiąże się z rozwojem społeczeństwa, które musi wejść na taki poziom rozwoju, aby być przygotowane na przejęcie części odpowiedzialności. Są miejsca, gdzie próbuje się mieszkańcom dać samorządność, ale sami mieszkańcy nie umieją jej podjąć i rozwijać. Aby samorządność mogła się rozwijać, potrzebny jest odpowiedni rozwój obywatelski społeczeństwa. Musimy także pamiętać, że nie byłoby samorządności, bez Solidarności, jej działań, postulatów i idei. Już w 1981 roku w Oliwie podczas zjazdu Solidarności, obok wolności myślano o odrodzeniu samorządności, trzeba oddawać hołd  ludziom, którzy już wtedy o tym myśleli – mówił podczas uroczystej konferencji marszałek Władysław Ortyl.

Samorządowe święto jest okazją do dyskusji o sensie samorządności, do dyskusji o wyzwaniach i osiągnięciach lokalnych wspólnot oraz do nagradzania wyróżniających się przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, otrzymali je samorządowcy: Wojciech Kolanko, Janusz Magoń i Adam Łoziński. 

Honorowe odznaki Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, które zrzesza większość samorządów z regionu otrzymali w tym roku – Srebrną Odznakę Honorową PSST – Tadeusz Ferenc Prezydent Miasta Rzeszowa, a Złotą Odznakę Honorową PSST Zdzisław Banat, Prezydent Rzeszowa w latach 1990- 1991, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego I kadencji, przez lata pracujący na rzecz instytucji samorządowych w regionie.

Dziękuję samorządowcom za ich trud i pracę,  jaką świadczą na rzecz samorządów, czyli mieszkańców. Rzeczypospolita Polska to suma Małych Ojczyzn, w których codziennie wykonujecie swoje obowiązki. To wielka sprawa, składam ogromne gratulacje, za to jak budujecie nasze województwo i Polskę. Ta praca wymaga ważnych cech: odwagi, odpowiedzialności i rozwagi. I wielu z państwa te cechy ma. Zestawienie tych cech w osobie samorządowca stwarza dobrego gospodarza – gratulowała przedstawicielom samorządów wojewoda Ewa Leniart.

Każdego roku dzień samorządu jest okazją do nagrodzenia najlepszych samorządowców z Podkarpacia. W konkursie Podkarpacka Nagroda Samorządowa za dokonania w roku 2016 uhonorowani zostali - w kategorii powiatu - powiat strzyżowski i starosta Robert Godek, za najlepszą gminę uznano gminę Dydnia i wójta Jerzego Ferdynanda Adamskiego,                     a Kapituła Podkarpackiej Nagrody Samorządowej uznała, że najlepiej zarządzanym miastem na Podkarpaciu jest Miasto Kołaczyce i burmistrz Małgorzata Salacha.   

Tegoroczni laureaci Podkarpackiej Nagrody Samorządowej oprócz pamiątkowych statuetek i dyplomów otrzymali także wieczne pióra od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podkarpacka Nagroda Samorządowa przyznawana jest od lat wspólnie przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i krośnieński Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie”.

Konferencja stała się także okazją do wręczenia przyznanych przez wojewodę podkarpackiego Honorowych Certyfikatów „Podkarpacki Samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae. Zdobywcami tego wyróżnienia zostali Maria Napieracz – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Paweł Baj – Burmistrz Głogowa Małopolskiego. Nagrody wręczyli wspólnie Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Rafał Czupryka – Pełnomocnik Wojewody ds. Rodziny. 

PSST, przy okazji samorządowego święta nagradza co roku zdolną młodzież. Poszczególne samorządy wybierają najzdolniejszego ucznia, którego w uznaniu wyników  w nauce i zaangażowania społecznego nagradzają finansowo. Jak co roku podczas uroczystości uhonorowano także najlepsze samorządowe strony internetowe podkarpackich samorządów i ich fanpage na Facebooku.

O tym, jak działa i jakie funkcje spełnia samorząd terytorialny w Stanach Zjednoczonych mówiła w swojej prezentacji podczas samorządowego święta dr hab. Agnieszka Pawłowska prof. UR.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został na pamiątkę pierwszych w pełni  demokratycznych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku. Wybierano wówczas swych przedstawicieli do rad gmin i miast.

 

PEŁNA GALERIA:
https://drive.google.com/open?id=0ByKJu_8LWjZIc3JzdFVFVDlPdTg

Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Monika Konopka
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP