170524 osg2Na przemyskim rynku, w poniedziałek 22 maja, odbyły się uroczystości z okazji 26. rocznicy powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Razem z funkcjonariuszami świętował marszałek Władysław Ortyl.

Pierwsza część uroczystości miała miejsce już w niedzielę 21 maja w Kalwarii Pacławskiej, gdzie została odprawiona msza święta z udziałem kompanii reprezentacyjnej Bieszczadzkiego Oddziału SG, w intencji funkcjonariuszy i pracowników BiOSG.

Główna część uroczystości odbyła się w poniedziałek 22 maja na rynku w Przemyślu. W uroczystym apelu uczestniczyły kompanie honorowe zaprzyjaźnionych służb, kompania reprezentacyjnej SG oraz orkiestra SG.

W obchodach uczestniczyli: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, podkarpaccy parlamentarzyści, wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch,  Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Walach, Konsul Generalny Polski we Lwowie Rafał Wolski i Konsul Honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk, prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, emeryci SG, przedstawiciele wyższych uczelni i szkół z Podkarpacia, jak również funkcjonariusze, pracownicy Bieszczadzkiego OSG i mieszkańcy miasta Przemyśla.

Marszałek Władysław Ortyl życzył wszystkim funkcjonariuszom satysfakcji z trudnej i wymagającej służby. Chwalił także Bieszczadzki Oddział za znakomite przygotowanie i profesjonalizm.

Straż graniczna jest obecnie jedną z najważniejszych formacji mundurowych w kraju. To właśnie Państwa czujność, wyszkolenie i umiejętności decydują o bezpieczeństwie nas wszystkich. W dobie zagrożeń terrorystycznych oraz nasilających się problemów migracyjnych, które dotykają Europę, dobrze wiedzieć,  że mamy tak znakomicie przygotowanych funkcjonariuszy, którzy są w stanie sprostać różnym wyzwaniom w sferze ochrony granic Rzeczypospolitej, a także Unii Europejskiej – mówił marszałek.

Z okazji święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej  były też przyznane awanse. W korpusie oficerów awansowało łącznie 21 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 120 oraz 79 w korpusie podoficerów, na pierwszy stopień w korpusie chorążych mianowano 9 funkcjonariuszy BIOSG.

Złotym Medalem za długoletnią służbę wyróżniono 3 funkcjonariuszy a srebrnym 10 funkcjonariuszy BiOSG – medal przyznawany jest przez Prezydenta RP.

Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, przyznawanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,  odznaczono łącznie 16 funkcjonariuszy BiOSG.Ponadto 6 funkcjonariuszy otrzymało Odznakę Straży Granicznej, nadaną przez gen. bryg. SG Marka Łapińskiego Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Pamiątkową odznakę Bieszczadzkiego Oddziału Strązy Granicznej otrzymali: Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP, Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki oraz Dorota Konwent - Kowalska Państwowy Inspektor Sanitarny MSW na obszarze województwa podkarpackiego i płk Sławomir Drumowicz - Dowódca Jednostki Wojskowej AGAT.

Monika Konopka
Biuro prasowe
Fot. BOSG