Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi stoi na podwyższeniu w sali.

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął na swym posiedzeniu apel dotyczący podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regioniePodjął także decyzję o powołaniu pełnomocnika zarządu do spraw bezpieczeństwa jednostek podlegających województwu. Szczegóły zostały przekazane podczas piątkowego briefingu prasowego.

 

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałkowie: Piotr Pilch i Karol Ożóg oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa.

 

Na posiedzeniu Zarządu Województwa Podkarpackiego przyjęliśmy apel o potrzebie podniesienia poziomu bezpieczeństwa, a także o dbaniu o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Jesteśmy w województwie przygranicznym, a więc wiemy, co z taką sytuacją się wiąże. Śmierć żołnierza, która nastąpiła wczoraj, w wyniku ataku na granicy to wielki dramat. Przekazujemy wyrazy współczucia rodzinie, ale też chcemy przekazać uznanie dla naszych żołnierzy, którzy strzegą i bronią naszych granic – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

W apelu znalazły się m.in. takie słowa:

 

„Jako województwo, które jest regionem przygranicznym, wyrażamy najwyższą troskę o to, co dzieje się na polskich granicach oraz to, jak strzeżone jest zdrowie i życie mieszkańców polskich regionów i naszego kraju” – napisali w specjalnym oświadczeniu członkowie zarządu województwa, dodając – „Wzywamy polski rząd i organy państwa do racjonalnych zachowań. Te, które obserwujemy stawiają znak zapytania o bezpieczeństwo ludzi, którzy strzegą naszych granic oraz o bezpieczeństwo nas – Polaków”.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił podczas konferencji, że rola samorządu województwa, ale również samorządów powiatowych i gminnych jest bardzo ważna w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Dzisiaj Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję, że przygotuje zmianę naszego schematu organizacyjnego i pojawi się w nim funkcja pełnomocnika zarządu do spraw monitorowania bezpieczeństwa naszych jednostek – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Podkreślił onże powołanie takiego pełnomocnika spowodowane jest różnymi sytuacjami, jakie mają miejsce w kraju, w tym np. tymi dotyczącymi pożarów:

 

W związku  z tym nie możemy być bezczynni. Chcemy, aby zarówno rząd, jak i organizacje samorządowe współdziałały razem. Jesteśmy gotowi w trybie – można powiedzieć 24-godzinnym – aby nasi mieszkańcy mieli poczucie bezpieczeństwa – zapewnił marszałek.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że to, co się dzieje na granicy wschodniej, jest bacznie obserwowane przez mieszkańców terenów przygranicznych, do których również on się zalicza:

 

To, co się dzieje na granicy białoruskiej jest szeroko komentowane. Do mnie od wczoraj dociera bardzo wiele sygnałów mieszkańców Przemyśla, terenów przygranicznych, ale też innych powiatów przygranicznych, których mieszkańcy wyrażają z jednej strony oburzenie tym, co się stało przy granicy białoruskiej, chodzi o aresztowanie żołnierzy, którzy bronią przecież naszych granic, a z drugiej strony obawiają się o bezpieczeństwo czy te działania, że zostali napiętnowani żołnierze, nie będzie wpływało na poziom bezpieczeństwa czy to, że kolejni żołnierze nie będą bali się – jak będzie potrzeba – stanąć w obronie przede wszystkim mieszkańców  – relacjonował wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Odnosząc się do dzisiejszego oświadczenia, wicemarszałek Piotr Pilch powiedział:

 

Dajemy wsparcie naszym żołnierzom, ale też dajemy sygnał naszym mieszkańcom, że granica jest dla nas bardzo ważna. Dla Zarządu Województwa Podkarpackiego to, co się dzieje na granicy jest bardzo istotne. Chcemy wyrazić swój głos w tej sprawie. I też apelujemy i prosimy władze, żeby bardzo poważnie do tego podeszły, a mieszkańców zapewniamy, że jesteśmy z państwem. Jesteśmy za tym, żeby polski żołnierz był odpowiedni traktowany, miał wsparcie z każdej strony – dodał wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Wicemarszałek Karol Ożóg przypomniał, że wczoraj podczas święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, padło wiele ciepłych słów pod adresem żołnierzy oraz zapewnień o trosce, o ich bezpieczeństwo:

 

Ważne jest, aby te wszystkie słowa, które padły, którebyły wyrażone werbalnie, zostały wprowadzone w życie. Ważne jest, aby została uruchomiona strefa buforowa, której wprowadzenie w ostatnich dniach zostało wstrzymane. Sprawa bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej jest tematem, który wymaga działań zdecydowanych, działań pilnych. Nie można spraw związanych z bezpieczeństwem odwlekać – mówił wicemarszałek Karol Ożóg.

 

Dlatego, jak podkreślił wicemarszałek Ożóg, strefa buforowa powinna zostać wprowadzona jak najszybciej. W dalszej części swojej wypowiedzi dodał także, że zarząd województwa podkarpackiego dba o to, aby sytuacja społeczno-gospodarcza w regionie była stabilna.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu, postawiła na początek pytanie:

 

Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie mądre decyzje rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego, chociażby te dotyczące zapory na granicy polsko-białoruskiej? W jakiej sytuacji byliby mieszkańcy regionów przygranicznych, o których mówił wicemarszałek Piotr Pilch? Również my tutaj w województwie podkarpackim. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby każdego dnia kobieta, mężczyzna, zakładający na siebie mundur, niezależnie od tego, jaką służbę reprezentuje, zastanawiał się czy podejmować trudne decyzje dotyczące chronienia życia i zdrowia mieszkańców województwa podkarpackiego i również całej Polski. To rząd musi zagwarantować, abyśmy dzisiaj wszyscy czuli się bezpiecznie – powiedziała członek zarząduMałgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Całość wypowiedzi członków zarządu z piątkowej konferencji w materiale wideo:

 

 

Pełna treść oświadczenia Zarządu Województwa Podkarpackiego:

Głęboko wstrząśnięci i poruszeni śmiercią śp. Mateusza, Żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej Wojska Polskiego, który zginął na polskiej granicy, broniąc Ojczyzny, przekazujemy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie, Najbliższym oraz wszystkim, których ta śmierć okryła żałobą. Łączymy się w bólu oraz modlimy  w intencji poległego Bohatera i Jego Bliskich.  

 

Jednocześnie, wyrażamy nasz najwyższy szacunek dla wszystkich polskich żołnierzy, którzy z narażeniem własnego życia, bronią naszych granic.  Zawsze staliśmy,stoimy i stać będziemy murem za wszystkimi, którzy nosząc polski mundur z poświęceniem strzegą naszych granic.

 

W tych dramatycznych okolicznościach, wyrażamy także nasze niedowierzanie i niezgodę na działania wymierzone w żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w obronie własnej oddali na polsko-białoruskiej granicy strzały ostrzegawcze. Wojskowi, którzy strzegą naszych granic, broniąc nas -  Polaków i naszą Ojczyznę, przez atakami tych, którzy zagrażają  naszemu  bezpieczeństwu, nie mogą  być traktowani w tak bulwersujący sposób, nie mogą obawiać się podejmowania skutecznych działań obronnych, ani wahać się w chwili, gdy zagrożone jest ich życie i nasze bezpieczeństwo. 

Jako województwo, które jest regionem przygranicznym, wyrażamy najwyższą troskę o to, co dzieje się na polskich granicach oraz to, jak strzeżone jest zdrowie i życie mieszkańców polskich regionów i naszego kraju. 

Wzywamy polski rząd i organy państwa do racjonalnych zachowań. Te, które obserwujemy stawiają znak zapytania o bezpieczeństwo ludzi, którzy strzegą naszych granic oraz o bezpieczeństwo nas - Polaków. Trudno nam wyobrazić sobie, jak obecnie wyglądałaby sytuacja na polsko -białoruskiej granicy, gdyby za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości nie stanęła na niej zapora, która w znaczący sposób stała się pomocą dla polskich służb mundurowych i zaporą wobec ataków hybrydowych, które dzieją się na polskiej granicy. 

Pochylając się nad tragedią, która stała się udziałem młodego Żołnierza i Jego Bliskich, oczekujemy od polskiego rządu działań, które chronić będą tych, którzy z narażeniem życia bronią naszych granic i naszego bezpieczeństwa. Apelujemy o ścisłą współpracę organów rządu RP z samorządem województwa podkarpackiego w kwestii bezpieczeństwa regionu. Deklarujemy pełne zaangażowanie wszelkich zasobów, jakimi dysponuje województwo do działań zwiększających bezpieczeństwo polskiej granicyi naszych obywateli. 

 

W konferencji prasowej wziął również udział Paweł Wiśniewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych UMWP, który omówił ostatnie ćwiczenia doskonalące Marszałka Województwa Podkarpackiego, które odbyły się w dniach 5 i 6 czerwca. Więcej o szkoleniu w materiale pod linkiem: Ważne ćwiczenia w urzędzie marszałkowskim

 

Galeria zdjęć: