Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Trójka ludzi pozuje do zdjęcia. Kobieta w środku trzyma kwiaty.

 


Autor tekstu: Adrian Biernacki 

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Autor wideo: Sebastian Kieszkowski

Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi UMWP

 

Odpowiedzialna gospodarka leśna, rozwój szybkich połączeń kolejowych łączących Podkarpacie z centralną Polską oraz kwestia ekshumacji polskich żołnierzy poległych pod Lwowem we wrześniu 1939 roku były priorytetowymi tematami dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

 

Jednym z głównych punktów obrad była dyskusja na temat polecenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wycinki lasów. W przyjętym stanowisku radni wyrazili obawy, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na ekosystem regionu oraz gospodarkę lokalną. Zwrócono uwagę, że zamiast doraźnych rozwiązań potrzebna jest długofalowa strategia zarządzania lasami, która uwzględni zarówno ochronę środowiska, jak i potrzeby społeczności lokalnych. Radni podkreślili, że taki plan powinien być opracowany przy udziale wszystkich zainteresowanych stron, w tym naukowców, leśników oraz mieszkańców regionu.

 

Plany Ministerstwa Klimatu i Środowiska mogą mieć negatywne skutki dla lokalnej gospodarki. Istnieje również ryzyko utraty konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rzecz zagranicznych firm, które będą miały łatwiejszy dostęp do surowca. - podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

 

Kolejnym istotnym tematem była przyszłość szybkich połączeń kolejowych Podkarpacia z centralną Polską, w kontekście projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Radni przyjęli stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw wobec planów rządu, które przewidują wstrzymanie rozwoju tych połączeń. Podkreślono, że decyzja ta może przynieść poważne konsekwencje gospodarcze i społeczne dla regionu, zwłaszcza w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz strategicznej roli Rzeszowa i lotniska w Jasionce. CPK miał także odegrać kluczową rolę w logistyce pomocy dla Ukrainy, wzmacniając jednocześnie pozycję Polski w strukturach NATO i UE.

 

CPK według założenia miał być kompletnym systemem transportowym obejmującym całą Polskę. Wycięcie szprychy kolejowej, która miała połączyć Podkarpacie z Centralnym Portem Komunikacyjnym jest niewytłumaczalną decyzją obecnego rządu. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest inicjatywą ponadpartyjną i wielu Polakom zależy na tym aby ta inicjatywa została zrealizowana. – stwierdził Rafał Weber, Poseł na Sejm RP. 

 

Radni jednogłośnie poparli skierowanie prośby do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie działań mających na celu uzyskanie zgody od ukraińskiego Ministerstwa Kultury na ekshumację polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku pod Lwowem oraz pokrycie kosztów związanych z ekshumacją i ponownym pochówkiem.

 

Sejmik wyraził także wolę zacieśnienia współpracy międzynarodowej poprzez podpisanie porozumienia o partnerstwie z Regionem Abruzja we Włoszech. Umowa ta otwiera nowe możliwości w dziedzinie kultury, turystyki i gospodarki, wzmacniając pozycję Podkarpacia na arenie międzynarodowej. Region Abruzja i Województwo Podkarpackie mają podobny profil gospodarczy, co stwarza doskonałe warunki do nawiązania partnerskich relacji. W ramach współpracy planowana jest wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz informacji na temat możliwości inwestycyjnych w obu regionach.

 

W trosce o przyszłe pokolenia radni podjęli również uchwałę o kontynuacji programu wsparcia dwujęzyczności w przedszkolach. Inwestowanie w edukację językową najmłodszych mieszkańców to inwestycja w ich przyszły sukces. W ramach programu Samorząd Województwa zakupi i nieodpłatnie przekaże przedszkolom licencje dostępu do programów wychowania do dwujęzyczności w języku angielskim oraz pomoce dydaktyczne wspomagające ten proces. Szacowany koszt pomocy rzeczowej dla jednostek samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego wynosi ponad 170 tys. złotych.

 

Przed inauguracją sesji marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, na wniosek Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Placówki 12 w Bensalem, Pennsylvania, uhonorował dr Monikę Brewczak, Radną Sejmiku Województwa Podkarpackiego, polonijnym medalem im. Ignacego Paderewskiego. Medal ten jest wyrazem uznania za wsparcie programu patriotycznego Polonii w Stanach Zjednoczonych.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: VI sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego