Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie służby mundurowe oddały hołd policjantom zamordowanym w 1940 r. na Wschodzie w czasie II wojny światowej. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentował Stanisław Kruczek.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje podkarpackich instytucji oraz mieszkańcy  regionu. Dowódcą uroczystości był asp. Wojciech Micał.

W swoim wystąpieniu Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie inspektor Dariusz Matusiak przypomniał, jak ważna obecnie dla Policji, jest pamięć o funkcjonariuszach, którzy zginęli na „Nieludzkiej Ziemi”.

Naszym obowiązkiem i powinnością, ale także czymś co powinno wynikać z naszej potrzeby serca i patriotyzmu, jest to abyśmy tą pamięć pielęgnowali. Oni na to zasłużyli i to jest nasz dług wdzięczności wobec nich. Chwała bohaterom i cześć ich pamięci - tymi słowami swoje wystąpienie zakończył insp. Dariusz Matusiak.  

Członek zarządu Stanisław Kruczek odczytał list od marszałka województwa Władysława Ortyla, w którym odniósł się do ogromu tragedii, jaka spotkała polskie elity, w tym policjantów.

Zbrodnia katyńska to tragiczna, ale ważna część historii polski. Musimy o niej mówić i  pamiętać, aby utrwaliła się w pamięci przyszłych pokoleń Polaków. Dziś wspominając jej ofiary upamiętnijmy wszystkich, którzy ponieśli śmierć za to, że byli Polakami oraz chcieli wolnej i niepodległej Polski – odczytał Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Przywracając pamięć o Polakach, których szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje i w innych znanych i nieznanych dotąd miejscach, oddajemy hołd tym, którzy stracili życie, ich rodzinom i krewnym oraz tym, którzy wiele wysiłku włożyli w dochodzenie do prawdy – powiedziała z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej odmówił ks. kanonik Marek Buchman – kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Po niej nastąpiło złożenie wieńców przed „Tablicami Pamięci” oraz zapalenie zniczy.

Podczas uroczystości wręczono Medale „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Są to odznaczenia nadawane za zasługi dla idei pamięci narodowej, m.in. osobom wykazującym się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci. Wniosek o odznaczenia złożyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.

Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart odznaczyła podinspektora Jacka Juwę - zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie oraz Jerzego Skrzypczaka -dyrektora Muzeum Regionalnego w Mielcu. Obaj odznaczeni, na przestrzeni kilku lat, przyczynili się do powstania szeregu upamiętnień policyjnych, w tym odsłonięcia w 2020 r. tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, zamordowanych przez sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na wschodzie, odnalezienia grobu pierwszego komendanta Policji Państwowej w Mielcu, utrwalenia pamięci o funkcjonariuszach formacji policyjnych w książkach autorstwa J. Skrzypczaka pt. Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński oraz Policja w Mielcu 1919-2019.

 

Galeria zdjęć: