Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie siedzący na sali

 


 

Autor tekstu: Mateusz Kurasz 

Biuro Prasowe UMWP 

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Lublinie

 

Współpraca, bezpieczeństwo energetyczne i innowacje to główne tematy kolejnego spotkania państw Trójmorza w Lublinie. Samorząd województwa podkarpackiego reprezentowała tam wicemarszałek Ewa Draus.

 

Była to trzecia edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza. Wydarzenie jest kontynuacją inicjatywy Forum Regionów Trójmorza, które zostało zapoczątkowane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 roku. Pierwsza edycja odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Celem kongresu jest identyfikacja szans i zagrożeń dla regionów Trójmorza.

 

W ramach kongresu odbyły się sesje naukowe, spotkania biznesowe oraz Forum Gospodarcze, które skupiło się na cyfryzacji gospodarki i cyberbezpieczeństwie.

 

 

Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem wicemarszałek Ewy Draus omówiono bezpieczeństwo energetyczne Polski w kontekście geopolitycznym oraz inwazję Rosji na Ukrainę i konieczność uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych.

 

Województwo Podkarpackie, będąc regionem przygranicznym, posiada ogromny potencjał współpracy, zwłaszcza w kontekście Europy Karpat. Ten potencjał, który został budowany przez wiele lat na poziomie lokalnym, może teraz zostać rozwinięty w ramach inicjatywy Trójmorza. Dla naszego regionu projekty związane z Trójmorzem są niezwykle istotne. Pragniemy wykorzystać nasze bogactwo i zasoby, aby przyciągnąć inwestycje i współpracę, które przyczynią się do rozwoju naszego regionu. Wierzymy, że nasze starania w ramach Trójmorza przyniosą korzyści zarówno nam, jak i naszym sąsiadom, tworząc silną i zrównoważoną gospodarkę w naszym regionie – mówiła wicemarszałek Ewa Draus

 

Podczas kongresu podpisano umowę tworzącą Sieć Regionów Trójmorza, która pogłębi współpracę międzyregionalną w Europie Środkowej. W sieci uczestniczy 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W imieniu Województwa Podkarpackiego umowę podpisała Wicemarszałek Ewa Draus.

 

Galeria zdjęć: