Razem na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej
- Anna Magda

Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP
W Rzeszowskim Ratuszu podpisane zostało porozumienie pomiędzy gminami należącymi do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jego celem jest opracowanie bardzo ważnego dokumentu – Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla ROF. Umożliwi on stolicy Podkarpacia oraz okolicznym gminom sięgniecie po unijne środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
W podpisaniu umów – pomiędzy przedstawicielami 15 samorządów tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny - uczestniczyli wicemarszałek Karol Ożóg i członek zarządu – Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Spotkanie poprowadził prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który podziękował wszystkim za obecność w tej ważnej chwili.
Członek zarządu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która odpowiada za wydatkowanie środków unijnych, podkreślała na spotkaniu, że realizacja projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, nie będzie łatwa, dlatego tak ważna jest dobra współpraca samorządów i przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który został wprowadzony w tej perspektywie finansowej 2021-2027:
Wszystkie projekty, które będą chciały uzyskać wsparcie na kwestie związane ze zrównoważoną mobilnością miejską, transportem, infrastrukturą drogową, będą musiały takie plany posiadać – tłumaczyła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dodatkowo dokument ten musi być zgodny z dokumentem opracowanym przez samorząd województwa – Programem Strategicznym Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030. Dlatego - jak podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak -samorządy tworzące ROF muszą mocno zaangażować się w stworzenie takiego planu:
Potrzeba ogromnego zaangażowania, bo dzisiaj Rzeszowski Obszar Funkcjonalny trochę jest na szarym końcu w stosunku do wszystkich planów zrównoważonej mobilności miejskiej w Polsce z tempem jego realizacji – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dlatego zaapelowała o wspólne szybkie i intensywne działania w tym zakresie:
Przed całym zarządem ROF stoi ogromne wyzwanie, aby te inwestycje zrealizować w taki sposób, by przede wszystkim odpowiadać na potrzeby mieszkańców ROF, mieszkańców każdej najmniejszej miejscowości – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Członek zarządu województwa zapewniła, że cieszy ją perspektywa współpracy z gminami z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w zakresie funduszy europejskich. Podkreśliła również, że w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia jest aż 66 mln euro dedykowanych Rzeszowskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu. Dodatkowo ROF może sięgnąć po środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Trzymam kciuki, aby wszystkie zamierzenia się udały – życzyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podczas spotkania głos zabrał również wicemarszałek Karol Ożóg, który powiedział:
Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tym szczególnym miejscu, gdzie może być podpisane porozumienie i życzę, aby było to faktyczne porozumienie, współpraca, integracja tego systemu transportowego z korzyścią dla mieszkańców Rzeszowa, ale również z uwzględnieniem powiatu rzeszowskiego, łańcuckiego, aby ta aglomeracja mogła faktycznie zaistnieć na zasadach partnerskich – powiedział wicemarszałek Karol Ożóg, życząc powodzenia członkom ROF-u.
Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego obejmuje 15 gmin: miasto Rzeszów, miasto Łańcut oraz gminy: Boguchwała, Głogów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko, Czarna, Łańcut, Czudec, Błażowa, Hyżne. Nowym prezesem stowarzyszenia został Paweł Potyrański..
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Razem na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej