Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi zebrana wokół mężczyzny.

 


Połączenie gazowe Polska–Słowacja stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ – Południe i jest jedną z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w Strachocinie w powiecie sanockim. 

 

Premier polskiego rządu wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem uroczyście przecięli wstęgę, uruchamiając w ten sposób połączenie gazowe między Polską i Słowacją. Uroczystość odbyła się przy węźle gazowym w Strachocinie.

 

Interkonektor gazowy ma długość 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Gazociąg umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m sześc. w skali roku w kierunku Polski oraz 4,7 mld m sześc. w kierunku Słowacji. Połączenie zabezpieczy dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwi eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu.

 

W czasie spotkania premierzy Słowacji i Polski Eduard Heger i Mateusz Morawiecki odbyli także rozmowy bilateralne na temat relacji polsko-słowackich, sytuacji międzynarodowej oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa,  w tym bezpieczeństwa energetycznego.

 

Kolejnym etapem wizyty premiera w regionie było spotkanie z samorządowcami w gminie Jasienica Rosielna. Premier spotkał się z wojewodą Ewą Leniart, przewodniczącym sejmiku Jerzym Borczem, posłami na sejm RP Adamem Śnieżekiem oraz Teresą Pamułą, wicemarszałekiem województwa Ewą Draus oraz wicemarszałkiem Piotrem Pilchem. Podczas spotkania obecni byli także radni województwa Joanna Brill, Adam Drozd oraz lokalni samorządowcy.

 

Tematem spotkania były dofinansowania na inwestycje dla gmin. Premier Morawiecki skupiał się na możliwościach gmin, jakie tworzą te środki finansowe:

 

To ogromne inwestycje w drogi gminne i powiatowe. Przeznaczamy dofinansowania na realizację waszych marzeń. Na to żeby, dzieci bezpieczniej mogły pójść do szkoły, żeby budować ścieki rowerowe, żeby zadbać o bezpieczeństwo na drogach - powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zakup różnych rodzajów ciepła, takich jak węgiel, pellet, gaz LPG, drewno kawałkowe i olej opałowy, na dofinansowania lokalnych szkół, dróg i obiektów miejskich.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży, Anna Magda
Autor zdjęć Michał Hubala  

Biuro Prasowe UMWP

Premier RP z wizytą na Podkarpaciu