Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Wejście do budynku Urzędu Marszałkowskiego

 


 Autor tekstu: Adrian Biernacki
 Rzecznik Prasowy UMWP

 

Poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, inwestycje w obszarze ochrony zdrowia oraz powołanie dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie to główne punkty dzisiejszego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego.

 

Zarząd zdecydował o ogłoszeniu naboru wniosków na dofinansowanie projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Nabór ten, realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027, jest skierowany do szerokiego grona podmiotów, w tym jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, wspólnot mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego. Na realizację projektów przeznaczono kwotę ponad 75 mln złotych.

 

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, w nawiązaniu do podjętej decyzji, zaznaczył:

Cieszymy się, że możemy uruchomić nabór, który pozwoli na inwestycje m.in. na docieplenie budynków wielorodzinnych, zastosowanie OZE, modernizację źródeł ciepła oraz podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej. To krok w stronę zwiększenia efektywności energetycznej, co przełoży się na niższe zużycie energii oraz lepszą jakość powietrza w naszym regionie.

 

Członkowie zarządu podjęli również uchwałę o powołaniu na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Pana Jakuba Izdebskiego, który obejmie tę funkcję na okres trzech lat, począwszy od 11 września 2024 r. do 10 września 2027 r. Pan Izdebski planuje kontynuować oraz rozwijać dotychczasowe działania WDK, wzmacniając pozycję tej instytucji w regionie.

 

Zdrowie mieszkańców regionu pozostaje priorytetem dla Zarządu Województwa, który wyraził zgodę na przyznanie dotacji celowych na realizację istotnych inwestycji w sektorze ochrony zdrowia. W ramach podjętych decyzji przeznaczono blisko 1,3 mln złotych na zakup nowych ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, a także sfinansowano zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Dodatkowo, przekazano środki na zakup wyrobów medycznych w ramach profilaktyki nowotworu prostaty i jąder w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie oraz na modernizację pomieszczeń Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu o wartości ponad 5 mln złotych, gdzie utworzony zostanie Oddział Medycyny Paliatywnej.

 

Zarząd podjął decyzję o naborze wniosków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 w zakresie wsparcia projektów rozwijających kompetencje uczniów poza formalnym systemem edukacji. Dofinansowanie dostępne jest wyłącznie dla organizacji społecznych oraz związków wyznaniowych – Lokalnych Grup Działania. Projekty mogą obejmować szeroki wachlarz działań, takich jak korepetycje, szkolenia, warsztaty, wyjazdy studyjne, półkolonie tematyczne oraz inne formy wsparcia uczniów w rozwoju ich zdolności i umiejętności.

 

Członkowie Zarządu Województwa uchwalili również podział środków w wysokości ponad 140 tys. złotych na realizację zadań publicznych związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej. Środki te trafią do organizacji pozarządowych, które odegrają kluczową rolę w wsparciu osób dotkniętych przemocą.

 

Rola organizacji pozarządowych w walce z przemocą domową jest nieoceniona, dlatego województwo będzie kontynuować współpracę z tymi podmiotami. Ponadto, wesprzemy działania związane ze wsparciem osób niepełnosprawnych, a także aktywnością rodzinną – podkreśliła Anna Huk, członek zarządu.

 

Ponadto, podczas dzisiejszego posiedzenia zarząd wyraził wolę przystąpienia do międzynarodowego projektu „RÁN – Cooperation for smarter and more innovative Baltic Sea Area”, realizowanego w ramach Programu Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego. Projekt ma na celu wzmocnienie innowacyjności i inteligentnego rozwoju obszaru Morza Bałtyckiego poprzez współpracę międzyregionalną.