Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka żołnierzy. między nimi flaga

 


Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

Naszym sztandarem Bóg, Honor i Ojczyzna – tymi słowami przywitał wszystkich zgromadzonych na apelu ppłk Zalewski Dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich podczas pierwszej edycji Wojskowych Targów Służby i Pracy w Boguchwale. Na targach można było zapoznać się z ofertą wojska dotyczącą służby i pracy w jednostkach lub instytucjach wojskowych, ale także zobaczyć wyposażenie Wojska Polskiego. Targi organizowane są w 16 miastach całej polski przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. 

 

Był to też idealnym moment do uroczystej przysięgi wojskowej żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ponad stu ochotników ślubowało wierności naszej ojczyźnie podczas apelu. Cała uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i defiladą pododdziałów.

 

Ppłk Zalewski Dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich szczególnie podziękował rodzinom żołnierzy składającym w tym dniu przysięgę. 

 

Widzimy przed sobą ludzi, którzy rozpoczęli służbę w Wojsku Polskim. W imieniu Rządu Rzeczpospolitej Polskiej dziękuję za tą decyzję. Jesteśmy dumni, że ją podjęliście i chcecie swoje życie poświęcić służbie dla Polski – swoje podziękowania dla wszystkich żołnierzy przekazała Ewa Leniart wojewoda podkarpacki  

 

Program targów wzbogacony był przez liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości. Zaprezentowano nowoczesny sprzęt m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK i LEOPARD, Dron FlyEye i wyposażenie wojskowe, jak również pokazy działań żołnierzy.

 

Dzisiaj składacie przysięgę wierności Ojczyźnie. To nie tylko podniosła chwila, ale także realne zobowiązanie wobec Rzeczpospolitej i współobywateli. Od dziś będą Państwo stać na straży bezpieczeństwa Podkarpacia i Polski. Nie jest to zwykła praca, ale niezwykle wymagająca służba, misja, do pełnienia której nadają się tylko nieliczni - wybrani– pisał w liście do uczestników Marszałek Władysław Ortyl, który został odczytany przez StanisławaKruczka – członka zarządu województwa podkarpackiego.

 

Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania prawdziwej żołnierskiej grochówki przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej oraz innych zespołów lokalnych. Całemu wydarzeniu asystowali żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.   

 

Każdy uczestnik miał także możliwość porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami uczelni wojskowych: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy przedstawili swoją ofertę oraz udzielali wszelkich informacji dotyczących rekrutacji do uczelni wojskowych.Wojskowe Targi Służby i Pracy są szansą na znalezienie atrakcyjnego zajęcia dla wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy ze stałym wynagrodzeniem oraz dla tych którzy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu. Są też szansą dla młodzieży szkolnej na zapoznanie się z ofertą Sił Zbrojnych RP skierowaną do nich.

 

Galeria zdjęć: