Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi. Pozują do zdjęcia. Uśmiechają się

 


Autor teksu: Natalia Mierzwa - Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Autor zdjęć: PUW

 

21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza obchodzi jubileusz 30-lecia swojego istnienia. Z tej okazji w murach Politechniki Rzeszowskiej zorganizowano konferencję, podczas której przestawiono dorobek i tradycje jednostki, a także jej rolę w Siłach Zbrojnych Polski i Podkarpacia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz europoseł Bogdan Rzońca.

 

W gronie zaproszonych gości znalazł się wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, który pogratulował Podhalańczykom odwagi i podziękował za dotychczasową służbę dla Ojczyzny. Piotr Pilch odczytał również list od marszałka Władysława Ortyla, w którym padły między innymi takie słowa:

 

Trudna sytuacja za wschodnią granicą Polski przypomina nam o potrzebie ciągłego wzmacniania naszej armii i o naszej obecności w NATO. Wyzwania, które stoją przed nami, wymagają od nas jedności, solidarności, a jednocześnie odwagi i determinacji w obronie naszych interesów narodowych. Bogate tradycje Podhalańczyków w walce o wolność i niepodległość Polski, przejęte od jednostek górskich, stanowią nie tylko powód do dumy, ale także wzór do naśladowania. Wasz hart ducha, odwaga i poświęcenie są niezmienne i stanowią wsparcie dla wszystkich, którzy służą naszej Ojczyźnie – czytamy w liście. 

 

Konferencja została zorganizowana przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, rektora Politechniki Rzeszowskiej oraz Stowarzyszenie Honorowych Podhalańczyków 21 BSP. W jej trakcie można było zobaczyć film pt. „30 lat 21 BSP w obiektywie” nawiązujący do historii Podhalańczyków oraz wysłuchać wykładu zastępcy dowódcy 21 BSP płk. Roberta Bereja. Na zakończenie konferencji odbył się występ solistów z Klubu Podhalańczyków przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej oraz pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego. 

 

21 Brygada Strzelców Podhalańskich składa się z 10 jednostek, w których służy ok. 4000 żołnierzy. Została powołana w 1993 r., a swoimi tradycjami i strojem nawiązuje do jednostek górskich.

 

Galeria zdjęć: