Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

grupa ludzi klęka w kościele

 


Już po raz trzynasty samorządowcy z województwa podkarpackiego i lubelskiego, a także parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych, przybyli do Lubaczowa na doroczną pielgrzymkę Samorządów Terytorialnych połączoną z uroczystościami Odpustowymi ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, by wspólnie zawierzyć Jej swoje Małe Ojczyzny.

 

W pielgrzymce udział wzięli między innymi: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłowie na Sejm RP - Teresa Pamuła i Anna Schimdt, Eliza Dzwonkiewicz – Konsul Generalna RP we Lwowie, Katarzyna Sołek – Konsul Generalna RP w Odessie, Jolanta Sawicka - wicewojewoda podkarpacki oraz partnerzy z Ukrainy. Na uroczystość przybyli także lokalni samorządowcy i kierownicy terenowych organów administracji rządowej.

 

Uroczystej mszy odpustowej w intencji samorządowców oraz o pokój na Ukrainie przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, który podczas homilii mówił o roli samorządów w dbaniu o lokalną społeczność.

 

Tam gdzie jesteście zasadzajcie drzewa, pola, zawierajcie małżeństwa, przekazujcie życie, angażujcie się tam gdzie Pan Bóg was postawił. Nie bójcie się pracować dla dobra swojej małej ojczyzny, dla tej małej społeczności, dla której jesteście samorządowcami.

 

Pod koniec mszy świętej marszałek Władysław Ortyl, w imieniu samorządowców odczytał akt zawierzenia „małych ojczyzn” Matce Bożej Łaskawej, dziękując Jej za wstawiennictwo:

 

Boża Rodzicielko, niezmiennie od lat pielgrzymujemy przed Twe święte Oblicze, by Twej mądrości, roztropności i łaskawości powierzać najważniejsze sprawy i troski, jakie są udziałem mieszkańców naszej Małej Podkarpackiej Ojczyzny. Jednocześnie składamy dziękczynnie za Twą, o Pani opiekę, wstawiennictwo i dobre rady, które wlewasz w serca tych, którzy otworzą je na Twe słowa.

 

Marszałek zawierzył Matce Lubaczowskiej sprawy Podkarpacia:

 

Królowo Korony Polskiej, w murach lubaczowskiej konkatedry zawierzamy Twej Opiece wszelkie sprawy naszej regionalnej Małej Ojczyzny, naszych wspólnot i rodzin, pokornie prosząc – Panno Łaskawa – o opiekę i matczyną troskę oraz pomoc, abyśmy mogli dla wspólnego dobra realizować wszelkie plany i zamierzenia.

 

Galeria zdjęć:

 

 Władysław Ortyl nawiązał również do trudnego czasu pandemii:

 

Lubaczowska Pani Dobra i Łaskawa, spoglądając dziś na Twój Wizerunek, nasze serca przepełnia bezbrzeżna wdzięczność za to, że dane nam było przetrwać wielki czas próby, jaką była pandemia, i że po raz kolejny możemy dziękować przed Tobą za otrzymane łaski, za zdrowie nasze, naszych rodzin i bliskich, mieszkańców naszych Małych Ojczyzn, za piękne świadectwa ludzkiej empatii, poświęcenia i troski o bliźniego, których w czasie pandemii byliśmy świadkami. Twej Opiece powierzamy tych, którzy odeszli, często zbyt wcześnie, pozostawiając po sobie smutek i żałobę. Wierzymy, że zostaną otoczeni Twą matczyną opieką, o Matko Łaski Bożej.

 

Marszałek Ortyl oddał także w opiekę Maryi ofiary wojny w Ukrainie:

 

Matko Miłosierdzia i Nadziei, nasze pielgrzymowanie do Ciebie przepełniają wdzięczność i bezgraniczna ufność. Jest w nas jednak także wiele obaw i lęków, bo dla naszych sąsiadów i dla nas samych jest to czas wielkiego bólu, nad którym rozpościera się całun tragicznych obrazów wojny, zniszczenia i śmierci, które dotykają naszych przyjaciół na Ukrainie. Tobie o Matko Łaskawa z ufnością serca oddajemy w opiekę tych, którzy cierpią i giną w tragicznej wojnie, rozpętanej w imię nienawiści. Błagamy o wspomożenie  dla tych, którzy uciekając przed śmiercią zmuszeni są porzucić bliskich i ojczyznę, by ratować życie.    

 

Po mszy świętej przedstawiciele samorządów uroczyście złożyli kwiaty na grobie ks. Kardynała Władysława Rubina w lubaczowskiej konkatedrze, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie.

Galeria zdjęć:

Autor Tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP