Nowoczesny skaner pracuje w Julinie
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, dzięki dotacji z budżetu województwa, kupiło nowoczesny skaner laserowy. Urządzenie pozwala na tworzenie precyzyjnych, trójwymiarowych modeli skanowanych obiektów, a tym samym na ich dokładne zwymiarowanie czyli szczegółową inwentaryzację. Skaner rozpoczął pracę w Julinie, skanując tamtejszy zabytkowy Pałac Myśliwski. Podobne urządzenie zostało użyte do stworzenia modelu 3D katedry Notre Dame w Paryżu.
W ramach skanowania zostaną pozyskane m.in. precyzyjne, georeferencyjne chmury punktów oraz zdjęcia lotnicze i naziemne. Na ich podstawie zostanie opracowany realistyczny, trójwymiarowy model obiektu, możliwy do wykorzystania przez Muzeum-Zamek w Łańcucie m.in. dla potrzeb ochrony zabytkowego Pałacu Myśliwskiego. W ramach prac powstaną również profesjonalne rzuty poziome i pionowe budynków, przekroje, a także zestawienia powierzchni pomieszczeń i elewacji.
Sprzęt umożliwi tym samym wykonywanie dokumentacji dziedzictwa kultury materialnej Podkarpacia, niezbędnej dla potrzeb potencjalnych prac konserwatorskich i remontowych oraz przydatnej w celach promocyjnych i edukacyjnych. Działaniem mogą zostać objęte m.in. obiekty Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej oraz inne zabytki województwa podkarpackiego.
Pierwszy dzień pracy skanera obserwowali w Julinie: wicemarszałkowie województwa Piotr Pilch i Karol Ożóg, był też dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie Piotr Szopa, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Katarzyna Dypa, z-ca dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Zapotocki oraz pracownicy i kierownictwo Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych na czele z dyrektorem Krzysztofem Popkiem.
O nowym urządzeniu, a także o rozwoju PBGiTR, mówił w Julinie wicemarszałe dr inż. Karol Ożóg, nadzorujący tę jednostkę:
W poprzedniej kadencji, w 2018 roku, kiedy zostałem radnym województwa, postawiłem sobie za cel – było to moją wielką ambicją - żeby wspomóc rozwój PBGiTR. Aby to biuro mogło stać się jednostką geodezyjną na miarę XXI wieku – mówił wicemarszałek dr inż. Karol Ożóg, dodając - Stąd pojawił się pomysł, aby do prac w biurze zaangażować bezzałogowe statki powietrzne. W pierwszej kolejności, z myślą o pracach z zakresu scalania i wymiany gruntów, zakupiliśmy płatowiec a później wielowirnikowiec. Natomiast inicjatywa zakupu skanerów laserowych podjęta została stosunkowo niedawno. Jako pierwszy zakupiony został skaner naziemny, którym chcemy m.in. wykonać metryczne zobrazowanie podkarpackich zabytków.
Zaczynamy dzisiaj od Pałacu Myśliwskiego w Julinie, a za kilka tygodni w zasobach sprzętowych PBGiTR pojawi skaner mobilny, którym zinwentaryzujemy stan naszych podkarpackich dróg wojewódzkich i w konsekwencji stworzymy geoportal drogowy dla PZDW - dodał wicemarszałek dr inż. Karol Ożóg.
W dalszej części wystąpienia wicemarszałek dr inż. Karol Ożóg podziękował za współpracę i wspieranie rozwoju PBGITR wicemarszałkowi Piotrowi Pilchowi.
Technologia naziemnego skaningu laserowego, zastosowana w Julinie, została użyta m.in. w celu dokumentacji przestrzennej katedry Notre Dame w Paryżu, zrealizowanej przez amerykańskiego historyka sztuki Andrew Tallona. Pozyskane dane, obejmujące chmurę ok. 1 mld punktów złożoną z ok. 50 pojedynczych skanów, są wykorzystywane podczas odbudowy zabytku po pożarze. Precyzyjne i realistyczne zobrazowania umożliwiły dokładną ocenę stanu zachowania świątyni oraz zapewniły wartościowe informacje dla prac remontowych.
Skaner, który rozpoczął pracę w Julinie, to bardzo precyzyjne urządzenie, które pozwoli stworzyć dokumentację przed remontem pałacu. Jego praca polega na tworzeniu obrazów z chmury wirtualnych punktów. Urządzenie będziemy wykorzystywać do dokumentacji różnych zabytkowych obiektów w naszym regionie, ale jest ono także przydatne do skanowania np. składowisk odpadów, różnego rodzaju nasypów, wykopów, a więc w sferze ochrony naszego środowiska – tłumaczy wicemarszałek Piotr Pilch.
Pałac Myśliwski w Julinie dzięki 26,5 mln złotych dofinansowania z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 przejdzie gruntowny remont.
Wykonana nowym urządzeniem skanującym dokumentacja, znacznie ułatwi planowane prace remontowe – podkreślił wicemarszałek Piotr Pilch.
W ramach prac budowlano-konserwatorskich w Pałacu Myśliwskim część pomieszczeń na parterze i piętrze zostanie przebudowana i wzmocniona, wyremontowana zostanie konstrukcja stropów i więźby dachowej, przebudowane i wyremontowane zostaną również instalacje wewnętrzne oraz zewnętrzne (sanitarne, elektryczne). Dzięki dofinansowaniu kupiony zostanie potrzebny sprzęt i meble. Możliwa też będzie aranżacja wystawy oraz konserwacja zabytków m.in. zastawy stołowej, obrazów i trofeów łowieckich. Całość prac ma wynieść 42,4 mln złotych zaś dofinansowanie z FEP to 26,5 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2027 r.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa