Marszałkowie obradują w Przelewicach
- Anna Magda
Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro prasowe UMWP
Autor zdjęć Biuro prasowe UMWZ
Dyskusja o środkach europejskich, wykorzystywanych przez samorządy województw, kwestia rozwoju bazy sportowej w regionach oraz debata o szansach aktywizacji terenów inwestycyjnych,należących do Skarbu Państwa – między innymi na tych tematach koncentrowali się marszałkowie, wicemarszałkowie i członkowie zarządów województw, podczas Konwentu Marszałków Województw RP. Podkarpacie podczas tych obrad reprezentuje wicemarszałek województwa Karol Ożóg.
Tym razem gospodarzem konwentu jest Województwo Zachodniopomorskie, które w drugiej połowie 2024 roku przewodzi temu gremium. Marszałkowie ze wszystkich zakątków Polski przez dwa dni obradują wOgrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.
Pierwszy dzień obrad przebiegał wokół kilku obszarów tematycznych. Pierwszym z nich była kwestia wdrażania wojewódzkich programów rozwoju bazy sportowej. Mówiący o tym minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podniósł także temat nowej opłaty turystycznej, która ma wejść w życie w przyszłym roku. Nowy podatek obejmie wszystkie miejsca noclegowe w Polsce. Szacuje się, że dzięki temu do budżetu państwa ma wpłynąć około 1 mld złotych.
Kolejnym tematem była kwestia wykorzystania przez samorządy województw środków europejskich, o czym z uczestnikami konwentu dyskutowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. Wiele pytań ze strony marszałków dotyczyło wdrażania Krajowego Planu Odbudowy.
Pierwszego dnia konwentu jego uczestnicy zapoznali się także ze szczegółami oferty Banku Gospodarstwa Krajowego dla samorządów województw, którą zaprezentował prezes zarządu BGK. W ostatnim z czwartkowych paneli dyskusyjnych rozmawiano o szansach, jakie mogłyby zyskać samorządy dzięki pozyskaniu terenów inwestycyjnych od Skarbu Państwa, które obecnie są w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Drugiego dnia konwentu, w piątek 6 września, dyskusja dotyczyć będzie współpracy samorządów województw z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz realizacji założeń Programu LIFE. Drugi dzień poświęcony zostanie także na rozmowy o wzmocnieniu potencjału wyższych uczelni w świetle planów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Także w piątek, podczas obrad konwentu mają zostać przyjęte wypracowane wspólnie przez marszałków stanowiska dotyczące m.in. polityki spójności UE po 2027 roku, wprowadzenia jednolitych zasad budowy tras rowerowych na terenach leśnych oraz dotyczące wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Koncepcja powołania Konwentu Marszałków zrodziła się w 1999 roku, gdy powstały samorządy szczebla wojewódzkiego. Wtedy w szesnastu polskich województwach pojawiła się potrzeba utworzenia gremium, które będzie reprezentować wspólne interesy.
Przedmiotem zainteresowania Konwentu Marszałków Województw RP są kwestie kluczowe dla funkcjonowania poszczególnych regionów, opiniowanie propozycji zmian legislacyjnych dotyczących kompetencji województw. Konwent jest miejscem wspólnej dyskusji, funkcjonuje także jako ciało opiniodawczo-doradcze Związku Województw RP.Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie istotnie przyczyniał się do wypracowania cennych koncepcji i zmian organizacyjnych oraz ustawodawczych.