Konwent Marszałków Województw RP w Szczecinie
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Adrian Biernacki
Rzecznik Prasowy UMWP
Zdjęcia: UMWZ/ zdj. własne
Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył w Konwencie Marszałków Województw RP, który po raz drugi w tym półroczu obradował pod przewodnictwem województwa zachodniopomorskiego. W debatach w Szczecinie wzięli również udział Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku oraz Ewa Draus, radna województwa.
Pierwszego dnia konwent poprzedziła sesja plenarna Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP, która była skoncentrowana na dyskusji dotyczącej przyszłości polityki spójności. W debacie wzięli udział m.in. prof. Jerzy Buzek, były premier RP, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialna za sprawy europejskie, Jacek Karnowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, oraz Themis Christophidou, przedsawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Następstwem obrad było przyjęcie oficjalnego stanowiska Związku Województw RP w sprawie polityki spójności Unii Europejskiej po 2027 roku. Dokument ten nie tylko formułuje oczekiwania i rekomendacje dotyczące przyszłego kształtu polityki spójności, ale także podkreśla jej fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wskazuje również na jej rolę jako kluczowego źródła finansowania, a także kładzie nacisk na wyzwania stojące przed obszarami przygranicznymi UE.
„Dzisiejsze przyjęcie stanowiska w sprawie przyszłości polityki spójności ma kluczowe znaczenie, ponieważ świadczy o szerokim konsensusie w tej kwestii. Cieszy mnie fakt, że Komisja Europejska dostrzega wyzwania, z jakimi mierzą się regiony przygraniczne, które podnosiliśmy w naszych postulatach" - podkreślił marszałek.
Podczas obrad Konwentu Marszałków Województw RP odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy poświęcono polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a drugi dotyczył współpracy rządu RP z samorządami województw. W panelach uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych oraz organizacji krajowych i międzynarodowych, co stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.
W ramach Konwentu odbyły się również wydarzenia towarzyszące, które przyciągnęły uwagę ekspertów i specjalistów. Szczególną rolę odegrała debata na temat polityki wodorowej, w której województwo podkarpackie odgrywa ważną rolę jako jeden z liderów w tej dziedzinie.
Drugiego dnia marszałkowie rozmawiali na temat promocji województw podczas wystawy światowej Expo 2025 Osaka. Dodatkowo odbyła się dyskusja na temat rozwoju infrastruktury rowerowej, która stanowiła platformę do wymiany wiedzy w zakresie zrównoważonego transportu i rekreacji.
W I półroczu 2025 roku obradom Konwentu Marszałków Województw RP przewodniczyć będzie kolejny region – województwo małopolskie.
Na konwencie zostało przyjęte 5 stanowisk:
1. Stanowisko w sprawie nowego brzmienia załącznika nr 32 do Kontraktu Programowego – Algorytm przeliczania środków EFRR, EFS+ oraz FST dla programów regionalnych wdrażanych w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
2. Stanowisko w sprawie zmiany ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie zapewnienia możliwości odwołania od ustaleń Instytucji Audytowej do sądu lub innej niezależnej instytucji.
3. Stanowisko w sprawie włączenia samorządów województw do prac nad wdrożeniem standardu NeTEx.
4. Stanowisko w sprawie konieczności zmiany ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.
5. Stanowisko w sprawie poszerzenia katalogu zadań samorządu województwa o zadanie polegające na podejmowaniu i wspieraniu działań na rzecz edukacji o integracji europejskiej oraz o Unii Europejskiej.