Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Pięciu mężczyzn w garniturach stoi za stołem. Na stole jest kolorowy bukiet.

 


 W tym półroczu przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP objęło województwo świętokrzyskie. Pierwsze posiedzenie konwentu odbyło się w Kielcach, 7 kwietnia. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował na obradach wicemarszałek Piotr Pilch.

Konwent otworzył Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który mówił o nowej sytuacji w Europie w związku z wojną w Ukrainie, a tym samym w polskich regionach:

 Po dwuletniej pandemii stanęliśmy przed nowym wyzwaniem. Chyba nikt nie spodziewał się, że Europa znowu stanie w obliczu wojny. To sprawia, że samorządy województw stają przed nowymi wyzwaniami, problemami, z którymi będą musiały się zmierzyć.

Gościem konwentu marszałków był szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Grzegorz Puda, który mówił o działaniach podejmowanych przez rząd na rzecz pomocy uchodźcom, o rozwiązaniach prawnych stosowanych w tym zakresie, a także o unijnej pomocy na rzecz Ukrainy i uchodźców. Jak podkreślił minister Puda, w kończącej się perspektywie unijnej nie ma już za wiele środków, które można by wykorzystać na pomoc Ukrainie, a – jak podają szacunki - liczba uchodźców może osiągnąć 3, 4 mln osób. Dlatego UE musi skierować do Polski dedykowaną pomoc:

Uważamy za konieczne uruchomienie nowych i przede wszystkim dodatkowych środków, które pozwolą na sprostanie tym wymaganiom. Potrzebujemy nowych funduszy, aby pomagać tym wszystkim, którzy do Polski przyjechali. Zagwarantowanie pieniędzy z polityki spójności może być niewystarczające – powiedział minister Puda.

Jeżeli chodzi o fundusze z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w perspektywie 2014-2020 w pełni identyfikujemy się z decyzją Komisji Europejskiej o zawieszeniu umów z Rosją i Białorusią. Te środki chcemy przeznaczyć na pomoc Ukrainie. Łącznie z oszczędnościami przeznaczymy na ten cel 11 mln euro – dodał minister Puda.

Minister mówił także o stanie realizacji programów regionalnych. Podał, że 15 marca wszystkie województwa przesłały do Komisji Europejskiej swoje projekty programów na nową perspektywę.

Równolegle trwają zaawanasowane negocjacje nad podpisaniem kontraktów programowych, które stanowią podstawę do negocjacji programów regionalnych. Mam wielką nadzieję, że uda nam się szybko ten proces zakończyć – mówił minister Puda.

W konwencie marszałków uczestniczyła także Emma Toledano Laredo – dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Polityki regionalnej i Miejskiej z KE, która na początku powiedziała, że Komisja Europejska jest pod wrażeniem postaw Polaków i ich ogromnej życzliwości dla Ukraińców. Odnosząc się do programów regionalnych mówiła, że są one właśnie w procesie analizowania. Zwróciła też uwagę na priorytety nowej perspektywy oraz na kontekst wyzwań związanych z wojną w Ukrainie.

Nowa sytuacja powinna nas zbliżyć w naszych działaniach. Musimy w pełni wykorzystać politykę spójności, która może się przystosować do nowej rzeczywistości, żeby Europa mogła stać się jeszcze bardziej silna i odporna – mówiła Emma Toledano Laredo.

Wizję procesu negocjacji regionalnych omówiła Manuela Geleng, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Wśród wyzwań społecznych, czekających polskie regiony, dyrektor Geleng wymieniła m.in. kwestię pomocy uchodźcom z Ukrainy i stworzenie im dedykowanych, lokalnych programów integracyjnych oraz otwartego spojrzenia na możliwość włączenia uchodźców w zmieniającą się sytuację polskiego rynku zatrudnienia.

Głos w dyskusji dotyczącej pomocy Ukrainie zabrał wicemarszałek Piotr Pilch, którzy przypomniał, że 6 kwietnia w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Komitetu Regionów. Uczestniczył w nim przewodniczący KR Apostolos Tzitzikostas oraz Elisa Ferreira – komisarz UE ds. Spójności i Reform. Wicemarszałek mówił o tym, jak nasz region radzi sobie w tej kryzysowej sytuacji:

Koszty ponoszą przede wszystkim samorządy, na terenie których znajdują się przejścia graniczne, a jest ich pięć. My jako województwo udzieliliśmy już częściowo tym samorządom wsparcia, ale potrzeby są zdecydowanie większe. Stąd taka prośba postulat, który wybrzmiał wczoraj na Komitecie Regionów, ale który również przekazuję dzisiaj Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się tą sprawą i przekazanie środków, które trafiłyby do nas, do województwa, ale także do samorządów, które zajmują się w sposób bezpośredni pomocą uchodźcom – apelował wicemarszałek Pilch.

Podczas konwentu rozmawiano także o wyzwaniach związanych z funkcjonowaniem publicznego transportu zbiorowego w dobie pandemii, a także o zadaniach i kompetencjach marszałków województw w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.

Wśród stanowisk, nad którymi pracowali marszałkowie i przedstawiciele województw było m.in. stanowisko w sprawie zmian przepisów w zakresie gospodarki odpadami dotyczących wskazania i utworzenia tzw. miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów, a także  stanowisko dotyczące organizacji transportu publicznego oraz Funduszu Kolejowego.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP