48. posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Adrian Biernacki
Rzecznik Prasowy UMWP
Projekt audytu krajobrazowego województwa, transgraniczne inicjatywy współpracy z partnerami ze Słowacji oraz program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2025 były głównymi tematami dyskusji podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego.
Podkarpackie przyjmuje projekt audytu krajobrazowego
Zarząd Województwa Podkarpackiego zatwierdził projekt audytu krajobrazowego, który ma zostać poddany konsultacjom przed przyjęciem przez sejmik województwa. Audyt zbierze opinie od regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, dyrektorów parków narodowych i krajobrazowych, wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz rad gmin. Projekt audytu krajobrazowego jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu, pozwala na lepsze zrozumienie specyfiki województwa i podejmowanie bardziej świadomych decyzji w zakresie planowania przestrzennego.
Transgraniczne projekty w regionie pogranicza Polski i Słowacji
Członkowie zarządu podjęli również uchwały intencyjne dotyczące ochrony przyrody i przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych poprzez realizację dwóch transgranicznych projektów we współpracy z partnerami ze Słowacji. Oba przedsięwzięcia są częścią programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, ukierunkowanego na przyjazne naturze i bezpieczne pogranicze.
Pierwszy z projektów, „Wspólnie dbamy o bezpieczne pogranicze”, ma na celu łagodzenie skutków zmian klimatycznych oraz wzmocnienie odporności regionu na klęski żywiołowe. W jego ramach planowane jest odtworzenie dwóch zbiorników wodnych w Beskidzie Niskim. Realizacja tych działań pozwoli nie tylko na poprawę bezpieczeństwa ekologicznego, ale także na ochronę siedlisk gatunków chronionych. Budżet przedsięwzięcia wynosi 800 tys. euro, z czego 80% to środki unijne. Liderem projektu jest Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, a partnerem – Zarząd Dróg Preszowskiego Kraju Samorządowego.
Drugi projekt pn. „Korytarze ekologiczne na pograniczu polsko-słowackim”, koncentruje się na ochronie bioróżnorodności i poprawie stanu obszarów cennych przyrodniczo. Zakłada on m.in. analizę potencjału tych terenów jako szansy na zrównoważony rozwój oraz działania edukacyjne i udział w grupach roboczych ds. planowania przestrzennego. Projekt, o budżecie 900 tys. euro jest również finansowany w 80% ze środków UE, a za realizację odpowiedzialne będzie Stowarzyszenie „Pro Carpathia” we współpracy z Województwem Podkarpackim i Machaon International.
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2025
Samorząd Województwa Podkarpackiego kontynuuje działania na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych i podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego poprzez uchwalenie rocznego programu współpracy na 2025 rok. Program określa cele, zasady, formy oraz obszary współpracy, zapewniając podstawę do realizacji wspólnych inicjatyw z NGO na rzecz mieszkańców regionu. W celu zapewnienia szerokiego udziału społecznego, projekt programu poddano konsultacjom, które trwały od 23 października do 3 listopada 2024 roku. Program stanowi narzędzie, które nie tylko wspiera działalność organizacji pozarządowych, ale także przyczynia się do realizacji strategicznych celów regionu, integrując lokalne społeczności i wzmacniając ich zaangażowanie w rozwój Podkarpacia.
Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP)
Zarząd województwa debatował również nad ideą organizacji na Podkarpaciu posiedzenia CORLEAP, w składa którego wchodzi 33 przedstawicieli regionalnych i lokalnych: 18 członków Europejskiego Komitetu Regionów i 15 przedstawicieli pięciu krajów partnerstwa wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Gruzji oraz Ukrainy). CORLEAP funkcjonuje jako platforma współpracy terytorialnej i odgrywa ważną rolę w dialogu pomiędzy Unia Europejska a krajami Partnerstwa Wschodniego. W ubiegłym roku posiedzenie CORLEAP odbyło się w Batumi (Gruzja).