Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie widowni ludzi podnoszących ręce.

 


W urzędzie marszałkowskim obradowało Ogólne Zgromadzenie Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Podczas spotkania uchwalono budżet na ten rok, przyjęto plan pracy oraz uchwałę w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Obrady zdominowały kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i niesienia pomocy przez podkarpackie samorządy. Jak podkreślał podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl, który jest przewodniczącym PSST, trzeba się nastawić na to, że pomoc dla Ukrainy będzie musiała być świadczona długofalowo, także po zakończeniu rosyjskiej agresji.

Marek Ćwiąkała – dyrektor PSST, poinformował o wielkości wpłat na specjalne konto uruchomione przez stowarzyszenie, na które można wpłacać pieniądze na pomoc dla walczącej Ukrainy. Do tej pory zebrano 460 tys. złotych. Wpłaty w 90% pochodzą od prywatnych osób. Z tej puli wydanych zostało 19 tys. złotych, za które została kupiona odzież i sprzęt medyczny. W przyszłości PSST chce udzielać głównie pomocy dla służb ratowniczych – straży pożarnej i służb medycznych:

Chcemy kupować między innymi nosze, pompy strażackie, agregaty prądotwórcze.  Nie chcemy wysyłać do Ukrainy starego, wyeksploatowanego sprzętu, chcemy kupować nowe rzeczy – mówił dyrektor PSST.

Marszałek Władysław Ortyl poinformował z kolei samorządowców o wczorajszej debacie w  Komitecie Regionów, podczas której powstała specjalna internetowa platforma wymiany informacji. Można na niej umieszczać oferty pomocy, na przykład o wolnych miejscach pobytowych dla uchodźców, co mogą robić europejskie samorządy, a z kolei podkarpaccy samorządowcy mogą zgłaszać swoje informacje z aktualnymi potrzebami.

To doskonałe narzędzie do nawiązania współpracy, do wymiany informacji, co ważne pewne, zweryfikowane, dlatego zachęcam do korzystania z niego. Mamy świadomość, że problem pomocy Ukrainie nie skończy się wraz z wojną. Muszą być więc systemowe rozwiązania, pozwalające profesjonalnie nieść tę pomoc – mówił marszałek.

Podczas obrad głos zabrali szefowie samorządów, które są na pierwszej linii niesienia pomocy, między innymi prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Prezydent opowiedział, jak wyglądały początki, a jak teraz kształtują się potrzeby uchodźców i mieszkańców pozostałych w Ukrainie. Wojciech Bakun podziękował wszystkim za wielkie wsparcie, jakie otrzymało jego miasto, co pozwoliło pomóc tysiącom uciekinierów. Zasugerował samorządowcom, aby nawiązali ścisłą współpracę z partnerami z Ukrainy, bo konieczna jest pomoc dla małych miejscowości:

Warto myśleć o wspieraniu małych miejscowości, tuż za naszą wschodnią granicą, gdyż do dużych miast, takich jak Lwów ta pomoc płynie nieustannie od największych instytucji. A dla przykładu byłem wczoraj w Jaworowie i ta miejscowość jest niesamowicie biedna. Dostarczyliśmy im sprzęt medyczny za ok. 200 tys. złotych i jest to najnowocześniejszy sprzęt w tym szpitalu.  Dlatego warto przekazywać wsparcie, nawet małe, ale dedykowane konkretnym miejscowościom czy szpitalom – mówił Wojciech Bakun.

Głos podczas debaty zabrał także wójt gminy Medyka – Marek Iwasieczko oraz starosta powiatu lubaczowskiego – Zenon Swatek, którzy mówili o obecnej sytuacji w ich samorządach i potrzebach jakie mają.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP