Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Herb województwa i napis Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego na frontonie budynku

 


 

Autor tekstu:  Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Biuro Prasowe UMWP

 

Decyzje o pieniądzach na rozwój szpitala wojewódzkiego w Tarnobrzegu, zgoda na współpracę z gminami, by mogły ubiegać się o znaczące pieniądze na chodniki i ścieżki rowerowe, zgoda na organizację interesujących przedsięwzięć dla osób z niepełnosprawnościami – to kilka z wielu decyzji, jakie podjęto podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego.

 

Pieniądze dla tarnobrzeskiego szpitala  

 Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu ponad miliona złotych na dwie ważne inwestycje w tarnobrzeskiej lecznicy.

 

Pierwsza z przyznanych dotacji opiewa na kwotę ponad 925 tysięcy złotych, a dzięki niej Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu kupi dwie karetki transportowych na potrzeby swoich pacjentów. Dwie karetki transportowe/ bariatryczne będą wykorzystywane do transportu sanitarnego pacjentów tarnobrzeskiej lecznicy, kiedy zaistnieje  potrzeba przewożenia ich na badania lub konsultacje pomiędzy placówkami ochrony zdrowia.

 

Zarząd województwa zdecydował także, ze tarnobrzeskiemu szpitalowi przyzna niemalże 125 tysięcy złotych na zakup systemu digitalizacji dokumentacji medycznej.

 

 

Szansa dla gmin na nową infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów

Podczas swego 39. posiedzenia zarząd województwa wyraził zgodę na to, by województwo mogło zostać partnerem oraz uczestniczyć w przygotowaniu i realizacji projektów infrastrukturalnych dla pięciu gmin. Chodzi o gminy, które znajdują się poza Miejskimi Obszarami Funkcjonalnymi i które teraz chcą wnioskować o dotacje z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027, Priorytet FEPK.04 Mobilność i łączność, Działanie FEPK.04.03 Zrównoważony transport pozamiejski. Typ projektów 4: Infrastruktura dla ruchu niezmotoryzowanego i mikromobilności.

 

W ramach tego naboru ważne jest partnerstwo w działaniu, stąd wnioski od gmin Frysztak, Strzyżów, Wiśniowa, Dydnia oraz Brzozów, których szanse na otrzymanie dofinasowania, dzięki partnerstwu z samorządem województwa, znacząco wzrastają. Każda z gmin planuje budowę infrastruktury dla osób niezmotoryzowanych czyli pieszych, rowerzystów, osób przemieszczających się na hulajnogach przy drogach wojewódzkich.  W ramach naboru gminy mogą wnioskować nawet o 4 mln złotych dofinansowania do swoich projektów. 

 

Infrastruktura w poszczególnych gminach miałaby powstać w ramach następujących zadań:

 

  • Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 988 Babica - Warzyce polegająca na budowie chodników na terenie gminy Frysztak,
  • Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 989 Strzyżów – Lutcza,
  • Poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez budowę chodnika wraz z zatokami autobusowymi przy drodze wojewódzkiej nr 986 Tuszyma – Ropczyce - Wiśniowa w miejscowości Szufnarowa w Gminie Wiśniowa,
  • Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 887 relacji Brzozów - Rymanów - Daliowa – projekt partnerski,
  • Rozbudowa infrastruktury ruchu pieszego na terenie gminy Dydnia.

 

Jeżeli gminy zdobędą dofinansowanie z FEP będą mogły stworzyć m.in. infrastrukturę dla ruchu niezmotoryzowanego i mikromobilności, w tym:

  • drogi / pasy / ścieżki / trasy rowerowe z infrastrukturą towarzyszącą, systemy i urządzenia do zliczania rowerzystów itp.,
  • trasy piesze lub pieszo-rowerowe,
  • likwidacja utrudnień i zagrożeń w ruchu pieszym i rowerowym,
  • inwestycje drogowe służące poprawie bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu poprzez likwidację miejsc niebezpiecznych.

 

 

Wartościowe inicjatyw dla osób z niepełnosprawnościami

Zarząd województwa wyraził także zgodę na realizację trzech projektów, w których uczestniczyć będą osoby z niepełnosprawnościami. Łączna kwota, która zostanie przeznaczona na te zadania to niemalże 28 tysięcy złotych. 

 

Dzięki tym środkom 35 osób z niepełnosprawnościami będzie mogło skorzystać z wyjazdu rehabilitacyjno-edukacyjnego organizowanego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Miejscem spotkania będzie ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny w Myczkowcach.

 

Kolejna grupa aż 100 osób, w tym 50 dzieci wraz z opiekunami, weźmie udział w pikniku rodzinnym, który w przestrzeni Janiowego Wzgórza zorganizuje Fundacja Na rzecz Dzieci, Młodzieży i Osób  Niepełnosprawnych „Parasol”. W ramach pikniku będzie można skorzystać z zajęć i z udziałem koni. 

 

Z kolei Polski Związek Niewidomych Okręg Podkarpacki Koło Rzeszów zorganizuje dla 30 osób niewidomych i niedowidzących spotkanie szkoleniowo integracyjne.

 

 

Nowa szansa dla realizacji polityki społecznej w regionie

Zarząd województwa zdecydował o powołaniu Podkarpackiego Komitetu Rozwoju Polityki Społecznej. Jego głównym zadaniem będzie wypracowanie konstruktywnych rozwiązań w zakresie rozwoju polityki społecznej na terenie województwa podkarpackiego. Tworzyć go będą przedstawiciele samorządu województwa podkarpackiego, samorządów lokalnych, innych instytucji i podmiotów działających w obszarze polityki społecznej.

 

Powołanie komitetu jest związane z realizacją projektu pn. „Społeczna równowaga” finansowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Działanie 04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.

 

W skład komitetu wejdzie 30 osób – przedstawicieli kluczowych instytucji i podmiotów z terenu województwa podkarpackiego, realizujących zadania z zakresu pomocy i integracji społecznej.

 

Powołanie Podkarpackiego Komitetu Rozwoju Polityki Społecznej będzie miało pozytywny wpływ na realizację zadań w obszarze polityki społecznej, szczególnie poprzez  zwiększenie efektywności wsparcia społecznego, ukierunkowanie i zdynamizowanie jednostek samorządowych, instytucji/podmiotów w celu wypracowania skutecznego systemu wsparcia koncentrującego się na działaniach mających na celu poprawę życia mieszkańców województwa podkarpackiego, zapobieganiu marginalizacji  i wykluczeniu społecznemu, a także wdrożeniu systemu koordynacji i standaryzacji usług społecznych w procesie deinstytucjonalizacji.

 

Głównym celem komitetu jest wypracowanie nowych, skutecznych metod ukierunkowanych na pracę z rodziną, dziećmi, seniorami, osobami z niepełnosprawnościami, osobami z zaburzeniami psychicznymi  i w kryzysie bezdomności. Chodzi także o podejmowanie wspólnych inicjatyw i działań ukierunkowanych na rozwój współpracy z samorządem lokalnym i regionalnym, instytucjami/podmiotami związanymi z realizacją zadań z zakresu polityki społecznej.