Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorzd Wojewdztwa Podkarpackiego

  

  

Wejście do budynku Urzędu Marszałkowskiego

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Biuro Prasowe UMWP

 

Ponad 100 mln złotych z FEP-u na zakup nowego taboru kolejowego, prawie półtora miliona złotych na sportowe aktywności dzieci i młodzieży, 1,7 mln złotych na remont szkoły medycznej w Jaśle - to sprawy, którymi zajmowali się dzisiaj członkowie zarządu. We wtorkowym posiedzeniu wzięli udział: wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz członkowie zarządu: Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk.

 

Dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 samorząd województwa zrealizuje kolejny ważny projekt – chodzi o zakup nowych szynobusów. Kwota unijnego wsparcia to ponad 100 mln złotych:

 

Tak wysokie wsparcie unijne z naszego programu regionalnego pozwoli sfinansować zakup sześciu nowych szynobusów. Za decyzją o powiększeniu taboru kolejowego stoi stale zwiększający się ruch. Prowadzone statystyki dotyczące liczby pasażerów korzystających z transportu kolejowego w województwie podkarpackim jednoznacznie wskazują na tendencję wzrostową. A więcej osób podróżujących połączeniami regionalnymi to konieczność zakupu bardziej pojemnego taboru. Cieszymy się, że mogliśmy na ten cel sięgnąć po środki unijne – mówi członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która nadzoruje Departament Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO.

 

Dofinansowanie unijne pozwoli na powiększenie taboru o trzy pojazdy szynowe czteroczłonowe z napędem elektrycznym, które już zostały odebrane oraz o trzy pojazdy szynowe pięcioczłonowe, również z napędem  elektrycznym, które zostaną dostarczone.

 

1,7 mln złotych unijnych środków na remont w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.

Fundusze Europejskie z FEP 2021-2027 pozwolą także na remont w Szkole Medycznej w Jaśle, która jest prowadzona przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Dzięki dotacji z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 placówka przejdzie częściowy remont, a dokładniej sala gimnastyczna zostanie zaadaptowana na potrzeby pracowni opiekuna medycznego. Wyremontowane zostaną również inne pomieszczenia, m.in. pracownia higienistki stomatologicznej, hol główny szkoły, pokój obsługi. Doposażone zostaną również pracownie przedmiotowe w meble i sprzęt medyczny odpowiadający urządzeniom współcześnie wykorzystywanym przez pracodawców, tablice multimedialne, laptopy, urządzenia wielofunkcyjne i projektory multimedialne.

 

Unijne Fundusze z programu regionalnego FEP pozwolą utworzyć nowoczesną pracownię, wyposażoną w urządzenia interaktywne, które przyczyniają się do rozwijania kreatywnego myślenia słuchaczy. Jest to ważne, gdyż placówka przeprowadza kursy a także egzaminy zawodowe dla słuchaczy i absolwentów, stąd konieczne jest systematyczne doposażanie pracowni przedmiotowych w nowoczesny sprzęt. Dzięki remontowi poprawią się warunki kształcenia, infrastruktura szkoły zostanie także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, nadzorująca Departament Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Wartość inwestycji to ponad 2 mln złotych, a wysokość unijnego dofinansowania z FEP 2021-2027 to ponad 1,7 mln złotych.

 

Prawie półtora miliona na sportowe aktywności dzieci i młodzieży

Członkowie zarządu podjęli również uchwały dotyczące trzech ważnych działań w zakresie aktywności sportowej uczniów i młodzieży akademickiej. Na ten cel z budżetu województwa zostanie przeznaczone prawie półtora mln złotych.

 

  • Ponad 682 tys. złotych trafi decyzją zarządu województwa na realizację programów mających na celu poprawę sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej w roku szkolnym 2024/2025. Programy obejmują organizację i prowadzenie systematycznych zajęć sportowych (pozalekcyjnych i/lub pozaszkolnych) dla dzieci i młodzieży z klas IV-VIII ze szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego.

 

Kto i na jakie projekty otrzyma dofinansowanie przedstawiamy poniższym zestawieniu:

 

 Lp.

Nazwa oferenta

Tytuł zadania

Kwota przyznanej dotacji ogółem

Kwota dotacji przyznanej na 2024 r.

Kwota dotacji przyznanej na 2025 r.

1

Podkarpacki Związek Szachowy

Szachy w Podkarpackich szkołach

124 000,00 zł

80 000,00 zł

44 000,00 zł

2

Podkarpacki Związek Badmintona

Shuttle Time – pozalekcyjne zajęcia z badmintona

129 725,65 zł

64 109,65 zł

65 616,00 zł

3

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Rzeszowskiej

Program poprawy sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez naukę gry w tenisa stołowego w latach 2024-2025

143 300,00 zł

80 800,00 zł

62 500,00 zł

4

Stowarzyszenie „Błysk” Jarosław

Sub-Carpatian Swim – Podkarpacki program pływania

103 900,00 zł

56 900,00 zł

47 000,00 zł

5

Ninja Kids Academy

Poprawa sprawności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa podkarpackiego

96 768,00 zł

40 320,00 zł

56 448,00 zł

6

Podkarpacki Okręgowy Związek Narciarski
w Ustrzykach Dolnych

Program Rozwoju Narciarstwa
w Województwie Podkarpackim w latach 2024-2025

85 000,00 zł

53 100,00 zł

31 900,00 zł

 

 

RAZEM

682 693,65 zł

375 229,65 zł

307 464,00 zł

 

  • Prawie 368 tys. złotych z budżetu województwa zarząd przeznaczył na program „Akademia Małych Zdobywców”. Będzie on realizowany przez Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w roku szkolnym 2024/2025. W jego ramach prowadzone będą dodatkowe zajęcia z aktywności fizycznej dla uczniów klas I-III ze szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Będzie to m.in. gimnastyka, piłka nożna, koszykówka czy lekkoatletyka.

 

W zadaniu weźmie udział 130 podkarpackich szkół, maksymalnie po dwie szkoły z jednej gminy. Łącznie zajęciami objętych zostanie dwa tysiące uczniów, z którymi zostanie  przeprowadzonych 4 680 godzin zajęć – mówi wicemarszałek Piotr Pilch nadzorujący Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.

 

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zatrudnienie i przeszkolenie 130 nauczycieli. Wszystkie szkoły zostaną też wyposażone w sprzęt sportowy niezbędny do prowadzenia zajęć.

 

To już trzecia edycja programu, na który zarząd województwa przekazał z budżetu województwa łącznie ponad milion złotych.

  • Ponad 400 tys. złotych z budżetu trafi decyzją zarządu województwa na upowszechnianie kultury fizycznej poprzez organizację współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej w roku szkolnym i akademickim 2024/2025.

 

W ramach zadania dotyczącego współzawodnictwa sportowego młodzieży szkolnej dofinansowana zostanie organizacja rejonowych, półfinałowych i wojewódzkich zawodów oraz udział reprezentantów województwa podkarpackiego w finałach ogólnopolskich Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady. W ramach tego zadania zorganizowanych zostanie 380 zawodów w 21 dyscyplinach.  W programie weźmie udział 35 tys. zawodników z 700 szkół podstawowych i średnich, 800 sędziów i 1 400 nauczycieli.

 

Co do współzawodnictwa sportowego młodzieży akademickiej zorganizowane zostaną trzydzieści trzy Akademickie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego i Finał Współzawodnictwa Sportowego Szkół Wyższych Województwa Podkarpackiego. Zadaniem objęte zostaną aż 24 dyscypliny sportu, a w weźmie w nim udział 1 200 zawodników z dziewięciu uczelni, a także  zaangażowanych zostanie 570 sędziów i 110 szkoleniowców.

 

To tylko część zadań, jakie prowadzimy, aby wspierać młodzież w rozwoju sportowych pasji i talentów. Właśnie kończymy kolejny nabór wniosków o udzielenie dotacji na działania mające na celu podniesienie poziomu sportowego zawodników z Podkarpacia. W tym roku mamy na to działanie zarezerwowane w budżecie 3,3 mln złotych. Pod koniec sierpnia powinniśmy ogłosić, które stowarzyszenia kultury fizycznej otrzymają dotacje na realizację zgłoszonych działań – dodaje wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Dofinansowanie dla MŚP

Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął także decyzję o przyznaniu dofinansowania trzem przedsiębiorstwom z sektora MŚP, w ramach naboru z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, w ramach priorytetu: Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka. Dofinansowanie przyznane przedsiębiorcom wynosi ponad 717 tys. złotych.

 

Pomoc finansową otrzymały projekty dotyczące dostosowania procesów/produktów do wymagań rynków zagranicznych m.in. poprzez nakłady inwestycyjne, usługi doradcze oraz udział w międzynarodowych tragach, ściśle związanych z realizacją strategii internacjonalizacji, niezbędnych do przygotowania przedsiębiorstwa do wejścia na nowe rynki zagraniczne.

 

Szczególnie premiowane były projekty w zakresie produktów przeznaczonych na nowe rynki zagraniczne pod kątem posiadanego potencjału innowacyjnego – mówi członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

O dotację mogły się ubiegać przedsiębiorstwa działające na terenie województwa podkarpackiego.

 

Rozstrzygnięcie konkursu ROPS

Zarząd Województwa Podkarpackiego podczas wtorkowego posiedzenia podjął również decyzję o rozstrzygnięciu konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie pomocy społecznej, który został ogłoszony przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Dokonano podziału dotacji dla grupy 21 organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych objętych konkursem m.in. na:

  • rozwój systemu usług społecznych i aktywnych form pomocy w środowisku lokalnym,
  • przeciwdziałanie ubóstwu,
  • zwiększenie i rozwój oferty form wsparcia dla seniorów,
  • wzmocnienie potencjału oraz podniesienie kwalifikacji kadry pomocy i integracji społecznej.

Do stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz osób i rodzin w obszarze pomocy społecznej na terenie Podkarpacia z budżetu województwa trafi kwota 980 tys. złotych.

 

Będą granty dla firm z branży turystycznej

Zarząd województwa zdecydował również, że województwo podkarpackie weźmie udział – jako partner - w projekcie pn. „Initiatives for Sustainable Innovative Practices, Resilience, and Empowerment in Tourism SMEs” – INSPIRES.

 

To projekt, który realizowany będzie dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu na rzecz jednolitego rynku. Realizacja planowana jest w okresie od grudnia 2024 roku do października 2027 r.

 

Budżet projektu dla naszego województwa to ok. 1,2 mln złotych, w tym ponad 800 tys. zostanie skierowane bezpośrednio na granty dla MŚP. Zasady naboru zostaną ogłoszone w grudniu tego roku. Celem projektu jest wzmocnienie małych firm działających w turystyce. W naszym regionie jest to szczególnie istotne, gdyż ta branża bardzo ucierpiała najpierw przez pandemię a potem z racji wojny na Ukrainie. Dlatego zabiegamy o środki unijne, aby wspierać naszych przedsiębiorców – informuje Anna Huk, członek zarządu odpowiedzialna za Departament Gospodarki Regionalnej, który koordynuje ten projekt.

 

Firmy z sektora MŚP będą mogły ubiegać się o dotacje na działania z zakresu doradztwa, cyfryzacji, zrównoważonego rozwoju, a także wymiany dobrych praktyk na poziomie lokalnym i unijnym