19. posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego
- Sebastian Kieszkowski
Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe UMWP
Autor zdjęć: archiwum własne UMWP
16 lipca 2024 roku odbyło się 19. posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego VII kadencji. W jego trakcie zarząd podjął kilkadziesiąt uchwał, zapoznał się z kilkoma informacjami i wnioskami oraz przedyskutował wiele bieżących kwestii.
Mamy dobre wieści dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy, dla mieszkańców regionu, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie oraz dla zdolnych i pracowitych uczniów, którzy teraz są na wakacjach, ale z pewnością już od września będą chcieli skorzystać ze stypendiów naukowych i sportowych – mówił marszałek Władysław Ortyl tuż po posiedzeniu zarządu województwa.
Pieniądze dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę, dzięki której ogłoszony zostanie właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi o pieniądze z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, priorytet Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka, a typ projektu, którego dotyczy dotacja, to internacjonalizacja MŚP.
Na dofinansowanie projektów w ramach naboru jest 6 mln złotych. Nabór wniosków potrwa od 12 do 31 sierpnia 2024 roku. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, dzięki którym przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli zdiagnozować swój międzynarodowy potencjał oraz przygotować przedsiębiorstwo i jego ofertę pod kątem eksportu a także aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych. Chodzi o szansę wprowadzenia produktów na rynki zagraniczne.
Dzięki tym dotacjom firma będzie mogła dostosować swój produkt/usługę/system dystrybucji do wymagań nowych – zagranicznych klientów oraz przepisów i norm obowiązujących w ich krajach. Chodzi o przygotowanie przedsiębiorstwa do wejścia na nowe rynki zagraniczne.
Ponadto dofinansowania można otrzymać na usługi doradcze oraz udział w targach, jako dodatkowy element projektu ściśle związany z realizacją strategii internacjonalizacji.
Nowe drogi i chodniki
Zarząd rozdysponował dziś pozostałą do dyspozycji na 2024 rok pulę pieniędzy z budżetu województwa, przeznaczoną na budowę chodników przy drogach wojewódzkich regionu. Ze środków w wysokości 5 mln złotych zostaną zrealizowane 23 inwestycje chodnikowe w różnych częściach regionu.
Zarząd zdecydował dziś także o tym, jaki będzie zakres prac projektowych, przy planowanej do przebudowy drodze wojewódzkiej nr 881 na odcinku Łańcut–Czarna.
Stypendia naukowe i sportowe dla uczniów
Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatwierdził dziś wnioski o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na trzy projekty stypendialne. Stypendia ruszą od nowego roku szkolnego 2024/2025. Są one skierowane do uczniów szkół podstawowych, licealistów i uczniów szkół zawodowych. Wspólnym mianownikiem wszystkich programów stypendialnych jest sytuacja społeczno – ekonomiczna uczniów, natomiast różnice stanowią kryteria edukacyjne lub sportowe, w zależności od typu szkoły. Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów w roku szkolnym 2024/2025 znajdują się na stronie www.podkarpackie.edu.pl
Dzięki tej decyzji Zarządu, Województwo może pozyskać dofinansowanie unijne na projekty stypendialne o łącznej wysokości ok. 9,2 mln zł. To pozwoli na wparcie ponad 1,4 tysiąca uczniów z Podkarpacia.
RaP STEAM nabiera rozpędu
Zarząd zapoznał się z aktualnym stanem zaawansowania projektu „RaP STEAM – robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego”, realizowanego przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie w partnerstwie z Politechnika Rzeszowską, Gminą Grodzisko Dolne oraz Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie-Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”.
Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Podkarpackiego pozyskał na ten cel ponad 133 mln zł, ze środków Unii Europejskiej. Jest to projekt o znaczeniu strategicznym dla województwa.
W tym momencie w projekcie trwają intensywne prace m.in związane z przygotowaniem przetargów na zakup wyposażenia do zajęć z robotyki i programowania. Chodzi o aż 771 podkarpackich szkół podstawowych, które uczestniczą w projekcie. Przygotowywane są także założenia metodyczne na lekcje informatyki dla klas 4-8. Materiały te będą dostępne na specjalnie w tym celu przygotowanej platformie internetowej, którą realizuje Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, we współpracy z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Więcej o projekcie RaP STEAM: www.rap.podkarpackie.pl.
Szacunek dla przeszłości i pamięć o bohaterach
Zarząd zaopiniował pozytywnie projekt uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie przyjęcia stanowiska sejmiku dotyczącego ekshumacji polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku pod Lwowem. Projekt uchwały jest inicjatywą grupy radnych i będzie procedowany na posiedzeniu sejmiku czyli lokalnego parlamentu regionu.
Pieniądze na profilaktykę raka
Na swym 19. posiedzeniu zarząd podjął uchwałę, w której przyznał kilku kluczowym szpitalom w regionie : Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie; Szpitalowi Specjalistycznemu im. Edmunda Biernackiego w Mielcu; Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Przeworsku; Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle; Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Sanoku dotację na program: ”Profilaktyka nowotworu prostaty i jąder u mężczyzn.” Jednocześnie zarząd zdecydował o zwiększeniu dotację na ten sam cel dla szpitali: - Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie; Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Łączna kwota przyznanej dotacji wynosi ponad 150 tysięcy złotych.
Dzięki środkom Samorządu Województwa Podkarpackiego szpitale posiadające w strukturze oddziały urologiczne realizować będą działania informacyjno – edukacyjne oraz wydarzenia, które mają podnieść świadomość profilaktyki przeciwnowotworowej, dotyczącej ryzyka zachorowania na raka prostaty, objawów związanych z rozwojem nowotworów układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz dostępnych form leczenia. W ramach przedsięwzięcia prowadzone będą konsultacje z personelem medycznym, poradnictwo żywieniowe oraz wsparcie psychologiczne.
Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie. Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność na nowotwór jądra (15% przy średniej w UE 5%) wynikającą ze znikomej edukacji oraz wstydliwości pacjentów. Na raka prostaty zapada w Polsce ponad 15.000 mężczyzn rocznie. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn.
Młodzi chcą działać w sejmiku
Podczas 19. posiedzenia członkowie zarządu zapoznali się także z informacją dotyczącą działalności Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który aktywnie działa od kilku lat.