Otwórz/zamknij mapę strony

Samorządowcy, przedsiębiorcy, rektorzy wyższych uczelni, szefowie agencji rozwoju regionalnego oraz instytucji otoczenia biznesu uczestniczyli w IV posiedzeniu Podkarpackiego Forum Terytorialnego, które odbyło się w Rzeszowie 6 lipca br.

Obrady IV Podkarpackiego Forum Terytorialnego koncentrowały się wokół dwóch zagadnień. Pierwszym były specjalizacje gospodarcze regionu w kontekście europejskiej polityki spójności, a drugim prezentacja wyników badania wpływu procesów demograficznych na sytuację społeczno-gospodarczą w regionie.

Pojęcie inteligentnych specjalizacji (smart specialisation) pojawiło się w Unii Europejskiej w związku z programowaniem europejskiej polityki spójności na lata 2014-2020. W Strategii Europa 2020 zapisano, iż wybór inteligentnych specjalizacji jest kluczem do powrotu Europy na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Wszystkie kraje i regiony, korzystające ze wsparcia w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności mają obowiązek identyfikowania  potencjałów rozwojowych oraz kształtowania specjalizacji regionów, określanych jako „inteligentne”.

Identyfikacja potencjałów, które mogą stać się inteligentnymi specjalizacjami, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, wymagała udzielenia odpowiedzi na wiele pytań, między innymi jak wiele ma być inteligentnych specjalizacji wyznaczonych w regionie, jak traktować sektory „uniwersalne”, przenikające wiele gałęzi gospodarki, jakie przyjąć kryteria wyboru inteligentnych specjalizacji oraz jak przygotować się na scenariusze zmian, jakie zachodzą w gospodarce globalnej i jej otoczeniu, co w przypadku współczesnych powiązań gospodarczych jest niezwykle istotne – mówił podczas posiedzenia marszałek Władysław Ortyl. 

W Regionalnej Strategii Innowacji, wskazane zostały regionalne inteligentne specjalizacje Podkarpacia. Priorytetami rozwoju opartymi na wiedzy i innowacjach są:

Lotnictwo i kosmonautyka;

Sektor Jakości życia

Informatyka i telekomunikacja.

Proces zmierzający do wyznaczenia regionalnych inteligentnych specjalizacji oraz ich znaczenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego i konkurencyjności województwa podkarpackiego przedstawił podczas posiedzenia prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak – Przewodniczący Podkarpackiej Rady Innowacyjności.

Na zlecenie regionalnego Obserwatorium Terytorialnego, realizowane było przez Stowarzyszenie Instytut Śląski w Opolu badanie pt. Wpływ procesów demograficznych zachodzących w województwie podkarpackim na demograficzną i ekonomiczną sferę życia mieszkańców. Badanie zakończyło się w czerwcu, a podstawowe wnioski przedstawił w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Krystian Heffner – kierownik zespołu prowadzącego badanie.

Paweł Wais
Departament Rozwoju Regionalnego
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego