Otwórz/zamknij mapę strony

II Podkarpackie Forum TerytorialneW dniu 26 marca 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyło się II posiedzenie Podkarpackiego Forum Terytorialnego, którego tematem przewodnim była dyskusja o roli klastrów w regionalnej polityce rozwoju.

W spotkaniu PFT wziął udział wybitny specjalista w dziedzinie makroekonomii Pan Zbigniew Bochniarz Ph.D. - Visiting Professor Evans School of Public Affairs University of Washington, który przedstawił temat „Efektywne klastry – postawą innowacyjności i źródłem trwałego rozwoju regionalnego”.
Według Profesora Bochniarza ,,(...) połączenie kapitału ludzkiego z kapitałem społecznym i kulturą mogą w niesamowity sposób popchnąć rozwój regionu województwa do przodu, ale do tego trzeba pracy, konsekwencji, wizji i wsparcia władz. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że gwarancją dobrobytu w XXI wieku nie będą złoża surowców naturalnych, gaz i ropa, ale rozwój ludzkich talentów i nauki.”  Wystąpienie Profesora, wzbogacone szeregiem przykładów, pomysłów i praktycznych refleksji dotyczących pracy najlepszych w świecie klastrów, wzbudziło szczególne zainteresowanie przedstawicieli środowisk gospodarczych oraz samorządowych. 

 

Praktyczny aspekt funkcjonowania klastrów,  ze szczególnym uwzględnieniem rezultatów, przedstawił Dyrektor Biura Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza" - Pan Andrzej Rybka. Przybliżył uczestnikom Forum genezę reprezentowanego przez siebie klastra, podejmowane inicjatywy gospodarcze oraz korzyści płynące zarówno z funkcjonowania w ramach klasteringu, jako najbardziej efektywnej formy organizowania się przedsiębiorstw,  jak również dla polityki rozwoju regionu.

 

Natomiast dr Barbara Sieńko-Kułakowska oraz mgr inż. Grzegorz Pisarczyk zapoznali uczestników Forum z miernikiem Social Progres Index (SPI) pozwalającym na określenie dobrobytu społeczeństw na podstawie wskaźników społecznych i środowiskowych. Wskazali, że w oparciu o indeks SPI  Polska zajęła bardzo wysokie 13 miejsce (z wynikiem 56.9), przed między innymi Izraelem, Brazylią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

 

Zamykając panel dyskusyjny Pan Jerzy Rodzeń - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, wyraził przekonanie, że struktury klastrowe, stanowiące skuteczny mechanizm koncentrowania zasobów i środków, mogą stać się realnymi czynnikami wzrostu gospodarczego województwa, a wzorce działania najprężniejszych klastrów zaprezentowanych przez Profesora Bochniarza,  przyczynią się do transferu dobrych praktyk na grunt naszego regionu. Stanowić będą również bazę dla konstruowania wniosków w zakresie wspierania sfery gospodarczej regionu w ramach kreowanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego polityki rozwoju.


Poniżej prezentacje prelegentów:

1. Regional  Cluster-based Policy: Some Theoretical and Practical Aspects
2. "Dolina Lotnicza"
3. Social Progres Index - możliwości wykorzystania w regionie podkarpackim


 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego