Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Troje ludzi przy stole

 


 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Wojna za naszą wschodnią granicą cały czas trwa. To oznacza, że nie możemy ustawać w pomocy dla uciekających przed nią uchodźców – mówił marszałek Władysław Ortyl, podpisując w urzędzie marszałkowskim umowę na wsparcie kwotą pond 300 tysięcy złotych działań charytatywnych, prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Pieniądze te będą przeznaczone na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców.

 

Do tej pory samorząd województwa przeznaczył 1,5 mln złotych na pomoc dla uchodźców, niesioną przez organizacje pozarządowe. Dzięki tym pieniądzom dzieci uchodźców podczas wakacji skorzystały z kolonii organizowanych i finansowanych przez województwo podkarpackie. Województwo sfinasowało także transport medyczny, przewożący dzieci chore i niepełnosprawne do innych województw w Polsce i poza granice.

 

To nasz obowiązek, by pamiętać o sąsiadach teraz, kiedy są w potrzebie, bo przecież prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Od początku wojny podejmujemy jako samorząd województwa wiele działań dla potrzebujących Ukraińców, i tych przybywających do nas i tych, którzy zostali w swojej ojczyźnie. Jesteśmy w naszej pomocy konsekwentni i cieszymy się, że możemy liczyć na współpracę z tak wieloma organizacjami, które swymi działaniami nasza pomoc zwielokrotniają  - podkreślał marszałek Władysław Ortyl w czasie spotkania z księdzem Arturem Jańcem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Obaj byli sygntariuszami umowy.  

 

Pod dokumentem o przekazaniu środków dla Caritas podpis złożył także wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

 

W Przemyślu i na ziemi przemyskiej doskonale widać, jak wielka pomoc jest wciąż potrzebna. – zaznaczył wicemarszałek Pilch, który mieszka właśnie w grodzie nad Sanem.

 

Ksiądz Artur Janiec dziękując za otrzymane wsparcie podkreślał skalę, w jakiej pomoc była udzielana po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz jak wygląda to teraz.

 

Na początku konfliktu bywały dni, kiedy na przejściach granicznych oraz na przemyskim dworcu rozdawaliśmy posiłki dla 40 tysięcy osób. Trudno to sobie wyobrazić, bez setek wolontariuszy i wsparcia wielu osób i instytucji, między innymi samorządu województwa nie byłoby szansy tego zrobić – mówił podczas spotkania dyrektor Janiec – Teraz przemyska Caritas dziennie wydaje dla uchodźców około pół tysiąca posiłków. A to przecież jest tylko kropla we wsparciu, jakie oferujemy – podkreślał ksiądz.

 

Caritas Archidiecezji Przemyskiej z budżetu samorządu województwa otrzymała właśnie nieco ponad 300 tysięcy złotych. Od wybuchu wojny na Ukrainie instytucja ta z wielkim poświęceniem angażuje się w bezpośrednią pomoc przybywającym do Polski uchodźcom. Ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu punktów pomocy - magazynów pomocy humanitarnej, organizowaniu punktów żywieniowych oraz noclegów.

 

Kwotą, którą otrzymała przemyska Caritas będzie przeznaczona na całodobowe wyżywienie osób przebywających na terytorium Podkarpacia oraz tych, które wciąż przybywają do Polski.

 

Chodzi o uchodźców, którzy trafiają do nas przez punkty recepcyjne na granicy w Korczowej, Medyce, Krościenku oraz na Dworcu Głównym PKP w Przemyślu. Pieniądze od samorządu województwa posłużą także za opłacenie pralni, która czyści koce oraz pościel, z których korzystają uchodźcy oraz na zakup paliwa na dojazd z żywnością do punktów recepcyjnych oraz magazynu.

 

Dziękując za pomoc dyrektor ks. Artur Janiec podkreślił nieocenioną rolę  wolontariuszy, którzy angażowali się i nadal angażują w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch za pośrednictwem księdza przekazali wyrazy najwyższego uznania, dla wszystkich osób zaangażowanych w niesienie wsparcia.

 

Galeria zdjęć: