Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma już 25lat. Dzisiaj w zamku w Baranowie Sandomierskim świętowano okrągły jubileusz. Wśród zaproszonych gości był marszałek Władysław Ortyl 

Specjalny list z okazji tej rocznicy skierował premier Mateusz Morawiecki. Jego treść odczytał wicewojewoda Radosław Wiatr.

 

Nie ulega wątpliwości, że powstanie specjalnych stref ekonomicznych było w najnowszej historii gospodarczej Polski projektem wyjątkowym, niezbędnym w trudnej dobie transformacji ustrojowej. Upadek dawnego, socjalistycznego szkieletu gospodarki sprawił bowiem, że trzeba było budować ją w wielu przypadkach od nowa, szukać nowych szans i modeli rozwojowych. Tak wyodrębniono w 1995 roku w Mielcu pierwszą taką strefę, a dwa lata później powstała Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, której jubileusz właśnie obchodzimy. Te ponad dwie dekady, to czas budowania solidnych fundamentów i potencjału gospodarczego regionu. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu osób, które z profesjonalizmem, poświęceniem i oddaniem, działały i na rzecz rozwoju tarnobrzeskiej strefy, a tym samym przedsiębiorczości – pisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

 

Wśród gości nie zabrakło także Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Obecni byli także parlamentarzyści Barbara Strzałka i Fryderyk Kapinos, samorządowcy oraz przedsiębiorcy.

 

Trudno mi, jako mieszkańcowi Stalowej Woli wyobrazić sobie sytuację gospodarczą i społeczną mojego miasta gdyby nie decyzja z 1997 roku o tym że powstanie strefa czyli podmiot współpracujący z prywatnym biznesem, który będzie oferował preferencyjne warunki, stwarzał klimat i nawiązywał taką bliską współpracę z przedsiębiorcami którzy chcą zainwestować i prowadzić działalność – mówił minister Rafał Weber.

 

Bardzo się cieszymy że Specjalna Strefa Ekonomiczna w Tarnobrzegu ma już 25 lat. To oczywiście jest powód do dumy dla tych którzy tą strefą zarządzają, ale też powód do dumy dla zarządu województwa i marszałka. Jeśli na terenie województwa są takie instrumenty jak specjalne strefy ekonomiczne, a co za tym idzie wykwalifikowane, sprawnie działające zespoły to można powiedzieć że mamy mniej do roboty, mniej do pracy a efekty oraz sukcesy przychodzą same i to jest wielka radość. Dziękujemy za te miliardy zainwestowane, za te miejsca pracy, za pozyskiwanie inwestorów którzy, którzy przyjeżdżają do Podkarpacia, przywożą ze sobą nie tylko nowe techniki, technologie, ale też patenty i unikalne rozwiązania w skali Europy i świata. Ponadto dają świadectwo, że skoro zdecydowali się tu inwestować, to znaczy że tutaj są dobre warunki, sprzyjające do inwestycji, tu dobrze współpracuje się z samorządem, tu są dobre kadry - powiedział marszałek Władysław Ortyl, który wspólnie z wicemarszałek Ewą Draus, wręczył na ręce dyrektora tarnobrzeskiej strefy Tomasza Miśko, replikę lampy Ignacego Łukasiewicza. Wśród gości była również radna województwa Kamila Piech. 

 

W imieniu przedsiębiorców wypowiadał się Ryszard Jania, prezes zarządu Pilkington Automotive Poland. ARP reprezentowali wiceprezesi zarządu Łukasz Gałczyński i Krzysztof Michalski.

 

Tworzenie struktur strefy, nowej instytucji było niezwykle trudnym zadaniem i my jako przedsiębiorcy doskonale o tym wiemy. Ile wysiłku kosztowało stworzenie pewnych procedur, zasad funkcjonowania, po to żeby można się było później poruszać i zrobił to zespół którego członkowie dzisiaj są obecni na Sali. Chcemy im za to gorąco podziękować – powiedział Jania.

 

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan powstała 9 września 1997 czyli dokładnie 25 lat temu. W kwietniu 1998 wydane zostało pierwsze zezwolenie na działalność. Instytucją zarządzającą jest Agencja Rozwoju Przemysłu w Warszawie. 

 

Strefa zajmuje obszar 1,9 tys. hektara na terenach województw podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Funkcjonują w niej 273 przedsiębiorstwa, z czego 67 procent to firmy z sektora MŚP. 68 procent firm to także polski kapitał. W tych przedsiębiorstwach zatrudnienie znalazło 34 tys. osób. Euro-park Wisłosan korzysta z dobrych doświadczeń, pierwszej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. U źródeł powstania tarnobrzeskiej strefy leżały podobne problemy jak w Mielcu czyli przede wszystkim dość duże, strukturalne bezrobocie.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP