Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Przy stole konferencyjnym zasiadają: Marszałek Ożóg, Marszałek Pilch, który na stojąco zabiera głos, Wicedyrektor Pani Emilia Kojtych-Lichota oraz Profesor Mateusz Kaczmarski

 


Tekst: Departament Rozwoju Regionalnego

Zdjęcia: Arkadiusz Magda, Jakub Stolarczyk

 

W dniu 18 listopada br. w Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto” w Ustrzykach Dolnych odbyło się spotkanie konsultacyjne projektu Programu Strategicznego Rozwoju Bieszczad oaz sporządzonej do niego Prognozy Oddziaływania na  Środowisko. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Zarządu Województwa Podkarpackiego – Wicemarszałek Piotr Pilch oraz Wicemarszałek Karol Ożóg, przedstawiciele władzy samorządowej z obszaru Bieszczad, w tym Starosta Bieszczadzki Pan Marek Andruch oraz wójtowie gmin, Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Pan Ryszard Prędki, lokalni przedsiębiorcy, reprezentanci organizacji pozarządowych. W spotkaniu uczestniczył także Rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku Pan Prof. Mateusz Kaczmarski, który świadczył usługi wsparcia merytorycznego w procesie opracowania dokumentu.

 

Zgromadzonych gości przywitał Wicemarszałek Piotr Pilch, zachęcając do ożywionej i merytorycznej dyskusji, która przełoży się na ostateczny kształt programu.

 

Rozwój Bieszczad pod względem turystycznym, gospodarczym, infrastrukturalnym w tym rozbudowa bezpiecznych ścieżek rowerowych przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowych walorów przyrodniczych, to najważniejsze wyzwania, których sprostaniu ma służyć program dedykowany Bieszczadom – zaznaczył Wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Nadzieję na owocną wymianę argumentów wyraził również Marszałek Karol Ożóg:

  

Przyjechaliśmy, aby z Państwem porozmawiać, usłyszeć Państwa opinie oraz uwagi, propozycje zmian. Chcemy z Państwem współpracować na zasadach partnerskich, na zasadach dialogu, bo przygotowujemy program z myślą o wymiernych, konkretnych efektach. Życzę dobrej dyskusji i wniosków, bo wnioski są najważniejsze – oznajmił.

 

We wstępie głos zabrał również Starosta Bieszczadzki oraz gospodarz miejsca spotkania – Pan Marek Andruch, który również powitał gości i wyraził pozytywne nastawienie do rezultatów, jakie ma nieść za sobą Program.

 

Spotkanie poprowadziła Pani Emilia Kojtych – Lichota - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

 

Podczas spotkania zaprezentowano projekt Programu Strategicznego Rozwoju Bieszczad oraz w Prognozę oddziaływania na środowisko projektu Programu.

 

W ramach spotkania dyskutowano m. in. o możliwościach finansowania inwestycji związanych z poszukiwaniem złóż wód geotermalnych, które mogą być wykorzystane na terenie obszaru Bieszczad w rozwijaniu usług uzdrowiskowych, poprawy dostępności komunikacyjnej i modernizacji strategicznego z punktu widzenia rozwoju Bieszczad mostu na rzece San w Lesku, przyszłości turystyki, w tym m.in. turystyki rowerowej, która dynamicznie się rozwija na obszarze Bieszczad. Podjęto również dyskusję na temat kompromisowych rozwiązań z zakresu rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego krajobrazu i ochrony środowiska, stanowiących o wyjątkowości Bieszczad. Ponadto omówiono problem demografii
i migracji młodych ludzi do wielkich miast.

 

Konsultacje społeczne stanowią istotny element w procesie tworzenia spójnego rozwoju i odpowiadającego na potrzeby mieszkańców obszaru Programu. Zebranie uwag na temat projektu, przysłuży się do wypracowania finalnej wersji dokumentu spełniającej oczekiwania szerokiej grupy interesariuszy.

 

Wszelkie uwagi, komentarze oraz propozycje do zapisów treści Programu oraz Prognozy oddziaływania na środowisko można zgłaszać do dnia 5 grudnia 2024 r. (szczegóły na stronie internetowej: https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/programy-rozwoju/program-dla-bieszczad)

 

Galeria zdjęć: