Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu znajduje się sala konferencyjna, w której odbywa się oficjalne spotkanie. Przy stole siedzą osoby w formalnych strojach, a przed nimi na stole stoją mikrofony oraz butelki z wodą. W tle widoczne są flagi Polski, Unii Europejskiej oraz województwa podkarpackiego, a także herby: orzeł w koronie oraz gryf. Obok stoi baner z napisem „Podkarpackie – przestrzeń otwarta”. Jedna z osób w białej marynarce stoi i prowadzi przemówienie.

 


 Tekst i zdjęcia: Departament Rozwoju Regionalnego

 

W dniu 13 listopada 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie  odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące przyjętego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w dniu 31 października 2024r. projektu Programu Rozwoju Roztocza-województwo podkarpackie wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko sporządzoną do niniejszego dokumentu.

 

W spotkaniu udział wzięli m.in. Pani Teresa Pamuła - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Barbara Broź– starosta lubaczowski, Pan Zenon Swatek – Wicestarosta lubaczowski, Przewodniczący Związku Powiatowo – Gminnego „Ziemia Lubaczowska”, a także włodarze gmin z obszaru objętego Programem oraz zainteresowani mieszkańcy.

 

Podczas spotkania  byli obecni także eksperci: Pani dr Wioletta Kałamucka i Pan prof. Krzysztof Kałamucki, uczestniczący w pracach nad  opracowania programu.

 

Serdecznie Państwa samorządowców witam i dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia i za otwartość na dyskusję o programie rozwoju. Wszelkie uwagi jakie Państwo dzisiaj zgłosicie i wszelkie tematy jakie będziemy podejmowali podczas dyskusji zostaną przekazane Zarządowi Województwa Podkarpackiego – mówiła Pani Emilia Kojtych-Lichota – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, która prowadziła spotkanie.

 

Pani Barbara Broź – Starosta Powiatu, jako gospodarz spotkania podziękowała Zarządowi Województwa Podkarpackiego za przyjęcie dokumentu i możliwość zorganizowania niniejszego spotkania konsultacyjnego. Podkreśliła, że Program dedykowany jest wszystkim gminom z obszaru powiatu, a także przywołała genezę jego powstania  w ramach podpisania  przez Marszałka Województwa Podkarpackiego i Lubelskiego w Baszni Dolnej deklaracji na rzecz wspólnej pracy dla dobra Roztocza.

 

Podczas spotkania zaprezentowano projekt Programu Rozwoju Roztocza – województwo podkarpackie oraz w Prognozę oddziaływania na środowisko projektu Programu.

 

W ramach dyskusji podjęto tematy wokół zagadnień związanych ze ścieżkami  rowerowymi, łączących wszystkie gminy z powiatu lubaczowskiego w postaci południowo-roztoczańskiej trasy rowerowej z docelowym połączeniem ze ścieżkami z obszaru województwa lubelskiego, a w przyszłości z Ukrainą; dostępności komunikacyjnej powiatu w tym budowy nowych ciągów pieszo-rowerowych; transportu zbiorowego i modernizacji przystanków czy możliwości wykorzystania linii kolejowej 101; dyskutowano także na temat uwzględniania w Programie zapisów w zakresie geotermii, która  może być wykorzystana  w ciepłownictwie czy turystyce  (baseny termalne); w ramach dyskusji podkreślono również istotną rolę wpisanego na listę UNESCO Rezerwatu Biosfery, który stanowi istotny potencjał pozwalający zbudować unikatową ofertę turystyczną na obszarze powiatu w oparciu o naturalne zasoby środowiska;

 

Należy wykorzystać walory przynależności powiatu lubaczowskiego, jako miejsca „elitarnego” na mapie światowej, posiadającą perłę przyrody jaką jest Rezerwat Biosfery UNESCO, będący obszarem zrównoważenia celów wysokiej jakości życia człowieka i niekonfliktowości wobec przyrody, która na Roztoczu ma wysoką jakość – mówiła Pani dr. Wioletta Kałamcuka.

 

Konsultacje społeczne stanowią istotny element w procesie tworzenia spójnego rozwoju i odpowiadającego na potrzeby mieszkańców obszaru Programu. Zebranie uwag na temat projektu, przysłuży się do wypracowania finalnej wersji dokumentu spełniającej oczekiwania szerokiej grupy interesariuszy.

 

Wszelkie uwagi, komentarze oraz propozycje co do zapisów w treści Programu można zgłaszać do dnia 5 grudnia 2024 r. (szczegóły na stronie internetowej: https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/programy-rozwoju/rozwoj-roztocza).

Galeria zdjęć: