Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. rozwoju Podkarpacia. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli regionu oraz ekspertów, którzy dyskutowali na temat wpływu Zielonego Ładu na rozwój województwa podkarpackiego. Uczestniczyli w nim parlamentarzyści: Ewa Leniart, Teresa Pamuła, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos oraz Tadeusz Chrzan. W wydarzeniu uczestniczył również marszałek Władysław Ortyl.

 

Tematem posiedzenia była kwestia pakietu inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., znanego jako Europejski Zielony Ład.

 

Posiedzenie otworzyła przewodnicząca zespołu, poseł Ewa Leniart, która przedstawiła główne cele spotkania oraz znaczenie ekologicznych inicjatyw w kontekście regionalnego rozwoju i zmian dla mieszkańców.

 

Następnie głos zabrał marszałek Władysław Ortyl, który omówił potencjalne zmiany, jakie może przynieść Zielony Ład dla Podkarpacia. Skupił się na aspektach prawnych i ich skutkach dla regionu, zaznaczając, że nowe regulacje mogą wpłynąć na wiele sektorów lokalnej gospodarki:

Jednoznacznie należy stwierdzić, to już wcześniej było artykułowane przez wielu polityków i ekspertów, którzy znają się na ochronie środowiska i ochronie przyrody, że tempo, czas i moment wdrażania oraz  koszty Zielonego Ładu nigdy nie zostały przedyskutowane, przeanalizowane. Nie wiemy, jakie będą skutki dla naszej gospodarki i całego rozwoju społeczno-gospodarczego. Jesteśmy niedługo po pandemii, która była dla nas trudnym doświadczeniem, dlatego zwracam uwagę, że Zielony Ład bardzo obciąża nas gospodarczo. Pandemia dała już swoje efekty, swoje skutki i nikt po tych sygnałach, które wiązały się z pandemią,  nie zweryfikował tempa wdrażania Zielonego Ładu, który wręcz jeszcze przyśpieszył, podkręcił to tempo. To było bardzo zastanawiające - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek zwrócił także uwagę na inny aspekt wdrażania Zielonego Ładu:

Jest też druga kwestia: musimy brać pod uwagę wojnę na Ukrainie i skutki z nią związane: inflację,  kryzys energetyczny. Tego też nie uwzględniono w całym procesie dyskusji takiej stricte politycznej i też w dyskusji z ekspertami. Tak więc jesteśmy za ochroną środowiska, czystym powietrzem, czystą wodą - to się wszystko zgadza. Każdy z nas chce mieć wokół siebie czyste środowisko, oddychać czystym powietrzem, chce mieć pięknie zaoszczędzony krajobraz, my na Podkarpaciu mamy Roztocze, mamy Bieszczady, Beskidy. Dbamy o nie. A do założeń programu musimy podchodzić rozważnie. Trzeba też przypominać  i mówić, że w ostateczności koszty wdrażania tego Zielonego Ładu poniosą  samorządy i oczywiście mieszkańcy i to jest rzecz, która wymaga, aby ją zweryfikować i nad tym dyskutować - podsumował marszałek.

 

Głos w debacie zabrali także prelegenci, którzy łączyli się on-line, a byli to: poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska, która w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na zmianach prawnych wynikających z Zielonego Ładu oraz ich wpływie na środowisko. Natomiast profesor Małgorzata Bzowska - Bakalarz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawiła perspektywę rolniczą Zielonego Ładu, omawiając potencjalne zmiany w sektorze rolnictwa, które mogą wynikać z nowych regulacji.

 

Galeria zdjęć: