Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Tłum ludzi siedzi plecami do kamery na krzesełkach. W tle mężczyzna w garniturze z mikrofonem. Mówi do ludzi

 


Klastry są istotnym elementem systemu innowacji, a ich działalność stanowi ważny aspekt rozwoju regionów. O tym, jaki wpływ na rozwój podkarpackiej gospodarki mają klastry funkcjonujące w granicach województwa – można było dowiedzieć się podczas metapanelu „Działalność klastrów w województwie podkarpackim”. Udział w dyskusji wzięła wicemarszałek Ewa Draus.

W konferencji uczestniczyli między innymi przedstawiciele klastrów z Podkarpacia oraz instytucji okołobiznesowych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie urzędu marszałkowskiego, będącego organizatorem spotkania.

Wicemarszałek Ewa Draus w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na rolę klastrów w rozwoju gospodarczym Podkarpacia oraz potrzebę ich wsparcia ze strony samorządu województwa:

 

Przedstawiciele klastrów są dla nas bardzo ważnymi partnerami, dlatego dziś rozmawiamy o klastrach, bo są to podmioty, z którymi chcemy współpracować i je wspierać. W poprzedniej perspektywie finansowej dostrzeżono wiele ich zalet. Otwierają one drogę do innowacyjności, co jest ważne dla gospodarek, które skupiają się na rozwoju przemysłu. W latach 2007-2013 powstało bardzo wiele klastrów, nie wszystkie jednak pozostały aktywne do dzisiejszego dnia. Dziś współpracujemy z klastrami także w ramach projektów własnych, jak promocja gospodarcza, ale w tym celu wykorzystujemy też powiązania naszego województwa z innymi regionami w Europie. Jednym z takich rozpoznawalnych klastrów, które funkcjonują na terenie Podkarpacia jest Klaster „Dolina Lotnicza”, który coraz częściej pojawia się w statystykach europejskich. My, jako samorząd województwa chcielibyśmy, aby innowacyjność w naszym regionie ciągle wzrastała, natomiast klastry są drogą, która będzie ją z pewnością wzmacniać – mówiła.

 

Na Podkarpaciu funkcjonuje w sumie 37 różnych klastrów, które działają w wielu branżach gospodarki, zwłaszcza w sektorze wysokich technologii, w tym: lotniczym, energetycznym, metalurgicznym, tworzyw sztucznych, informatycznym, turystycznym, czy rolniczym.

Wicemarszałek nawiązała także do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego, która jest ważnym dokumentem programowym służącym realizacji Strategii Rozwoju Województwa - Podkarpackie 2030:

 

W ubiegłym roku pracowaliśmy nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podkarpackiego, którą przyjęliśmy w styczniu. Przed nami sporo wyzwań, dlatego w Strategii rozbudowaliśmy wiele wątków, w tym wątek rynku pracy. Mamy też radę innowacyjności, która jest organem doradczym dla zarządu województwa. Jednak główną taką dziedziną, na której chcemy się w dalszym ciągu skupiać w Strategii są nasze inteligentne specjalizacje, a zatem – lotnictwo, motoryzacja, informatyka, jak również jakość życia, którą udało nam się bardziej sprecyzować w obszarach: turystyki, odnawialnych źródeł energii, usług, technologii medycznych, ale także żywności wysokiej jakości. To ważne branże, które wpływają na naszą większą odporność na kryzysy – mówiła Ewa Draus.

 

Jednym z instrumentów wdrożeniowych RSI WP jest program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, którego projekt podlega obecnie konsultacjom z Komisją Europejską. Działania zaplanowane do realizacji w ramach Osi I Programu będą stanowić jedno z najważniejszych źródeł finansowania przedsięwzięć wpisujących się w obszar RSI WP. Projekt Programu zakłada m.in. wsparcie działań umożliwiających rozwój klastrów i świadczonych przez nie usług, które tym samym będą sprzyjać podnoszeniu poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki województwa podkarpackiego.

 

Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji nowej perspektywy finansowej, w której również jest zawarta współpraca z klastrami. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam przybliżyć ideę, jak samorząd może uczestniczyć w procesie wspierania klastrów. Chodzi o to, aby usłyszeć Państwa głos i wypracować pewną drogę, którą będziemy kroczyć w pracach nad kolejnymi dokumentami, które z kolei będą uszczegóławiać naszą Regionalną Strategię Innowacji – zakończyła wicemarszałek.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP