Konferencja na temat planowania przestrzennego
- Krzysztof Witek

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autor zdjęć: Paweł Podgórski
Biuro Prasowe UMWP
Przedstawiciele samorządów z różnych zakątków regionu spotkali się w siedzibie urzędu marszałkowskiego na konferencji regionalnej, zorganizowanej przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Była ona poświęcona kwestii planowania przestrzennego i zadań samorządów terytorialnych w tym zakresie. Konferencji przewodniczył wicemarszałek województwa dr inż. Karol Ożóg, który powitał zaproszonych gości.
Witam Państwa na konferencji zorganizowanej przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w imieniu przewodniczącego stowarzyszenia marszałka Władysława Ortyla. Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na zaproszenie, tematyka jest niezwykle ważna. Myślę, że większość z Państwa samorządowców plany ogólne spędzają sen z oczu, ale mamy dzisiaj wśród nas ekspertów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którzy przybliżą nam tę niełatwą tematykę. Są z nami eksperci i dziś otrzymają państwo konkretną wiedzę, której oczekujecie – mówił otwierając konferencję wicemarszałek dr inż. Karol Ożóg.
Wśród gości spotkania obecny był poseł Tadeusz Chrzan, członek sejmowej Komisji Infrastruktury.
O wdrażaniu reformy planowania przestrzennego mówił w Rzeszowie przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Michał Gil – dyrektor tamtejszego Departamentu Planowania Przestrzennego.
Jesteście państwo świadomi, że 24 września 2023 roku weszła w życie ustawa, która w znacznym stopniu modyfikuje zasady planowania przestrzennego w Polsce. Jej podstawowym założeniem jest wprowadzenie planu ogólnego gminy, dokumentu, który w sposób wiążący nie tylko dla gminy, ale dla obywateli reguluje kwestie planowania na całym terenie gminy. Do tej pory gmina nie miała możliwości decydowania o tym, gdzie powstanie zabudowa na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Innymi słowy jeżeli spełnione były przesłanki do tego, aby wydać decyzję o warunkach zabudowy, ta decyzja musiała zostać wydana. Plan ogólny jest narzędziem, który pozwoli, aby gmina nareszcie zapanowała nad swoją przestrzenią. Drugim elementem jest kwestia cyfryzacji planowania. Plan ogólny będzie w pełni dokumentem cyfrowym – mówił Michał Gil z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Z kolei Angieszka Wojdyło zastępca dyrektora w Departamencie Rozwoju Regionalnego UMWP przedstawiła zadania samorządu województwa, które wynikają z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w odniesieniu do planowania na poziomie lokalnym.
Problematyka ochrony gruntów rolnych w planowaniu przestrzennym była tematem prezentacji Lidii Kostańskiej, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kwestia reformy Planowania Przestrzennego i praktyki opracowania planów ogólnych dla gmin była przedmiotem wystąpienia Violetty Blotko, urbanistki z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Natomiast o wyzwaniach i problemach z realizacją Planów Ogólnych Zagospodarowania Przestrzennego w samorządach mówił burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Konferencja o planowaniu przestrzennym