Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Pokaz świetlny na scenie

 


 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Autor zdjęć i wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

O Podkarpaciu - jako jego gospodarz - mogę śmiało powiedzieć, że jest szlachetną mieszanką niezwykłych miejsc, bujnej i nieskażonej przyrody, zapierających dech w piersiach widoków, połączoną z wielką dozą pełnych zaangażowania, wiedzy, profesjonalizmu oraz entuzjazmu ludzi, którzy w różnych dziedzinach życia i pracy są wysokiej klasy specjalistami i pasjonatami – te słowa marszałek Władysław Ortyl skierował do uczestników I Podkarpackiego Forum Turystyki.

 

Wydarzenie organizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną było okazją do dyskusji o sukcesach, ale i wyzwaniach stojących przed branżą turystyczną. W pierwszej odsłonie imprezy przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy działający w branży, eksperci oraz  znawcy turystyki zgromadzili się w przestrzeni Politechniki Rzeszowskiej, by mówić o specyfice oraz wyzwaniach dla turystyki. Wśród samorządowców znaleźli się radni województwa Krzysztof Feret oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

 

Podkarpackie ma wszelkie turystyczne atrybuty. Oczywiście do tej beczki miodu, jaką są turystyczne atuty regionu za sprawą wydarzeń na świecie – najpierw pandemii a teraz wojny na Ukrainie – dolana została łyżka dziegciu. Jest to bez wątpienia wyzwanie, przed którym stoimy wspólnie i dlatego tak ważne jest, abyśmy obok świętowania sukcesów, których serdecznie gratuluję i których dzięki pracy wielu twórczych ludzi jest tak wiele, mogli także podczas Forum debatować, jak stawić czoła wyzwaniom. Naszym wspólnym zadaniem jest odważne, pełne kreatywności otwarcie na przyszłość. Aby je zrealizować musimy wspólnie wypracować nowe rozwiązania, które pozwolą przemyśleć i przedefiniować to, jak powinna wyglądać turystyka, aby nie tylko być prężnie działającym sektorem, który wykorzystując atuty regionu oferuje usługi oczekiwane przez klientów, ale także by dawać Podkarpaciu szansę na rozwój. I to Forum bez wątpienia jest miejscem do dyskusji na ten temat – takie słowa
do uczestników Forum skierował marszałek Władysław Ortyl.    

   

 

Pokaz holograficzny, przygotowany przez Multi visual show, który rozpoczął wydarzenie, a w którym wykorzystane zostały hasła promujące podkarpacką turystykę został   przyjęty brawami przez uczestników Forum.

 

To Forum jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przez branżą turystyczną w naszym regionie. Jesteśmy po prawie trzech latach pandemii i w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a do nas przybywają uchodźcy. To wszystko bardzo mocno odbija się na branży turystycznej, bo turyści zaczynają nam odpływać. Stąd pomysł, aby Forum stało się platformą współpracy, wymiany doświadczeń. Chcemy zgromadzić branżę turystyczną, by zaczęła jeszcze mocniej działać wspólnie, wspólnie się inspirować. Każdy z przedstawicieli branży ma wielkie pomysły, to są ludzie z pasją, z wielkimi pomysłami i sercem dla Podkarpacia. Dlatego chcemy, aby zaczęli pracować razem i wypracowywać działania dla rozwoju całego sektora, tak jak do tej pory pracowali na sukcesy swoich firm i produktów turystycznych – mówiła podczas Forum Wioletta Rejman, prezes PROT oraz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.   

 

Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się m.in.  Jakub Rybicki - podróżnik, fotograf i dziennikarz,  laureat krajowych i światowych nagród fotograficznych pracujący m.in dla National Geographic, Adam Mikołajczyk - międzynarodowy ekspert marketingu terytorialnego, inicjator powołania i prezes Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc oraz Marta Mills – międzynarodowy konsultant i specjalista ds. zrównoważonej turystyki i komunikacji. Dyskutowano m.in. o tym, jak godzić turystykę z ekologią i dobrem lokalnych społeczności, jak powinna wyglądać zrównoważona turystyka i jakie są obecne trendy turystyki na świecie.

 

Zgromadzonym na Forum dr Beata Gierczak przestawiła wyniki badań rynku turystycznego na Podkarpaciu oraz sposobu postrzegania regionu przez turystów. Był to wycinek z Podkarpackiego Barometru Turystycznego, który stworzyła ona wspólnie z Mateuszem Stopą oraz Krzysztofem Szparą. Gościem specjalnym Forum był Aziz Abu Sarah  - badacz National Geographic, członek TED i współzałożyciel MEJDI Tours, który mówił o zrównoważonej turystyce, respektującej lokalne społeczności i zwyczaje, w kontekście nowych wyzwań rzeczywistości.   

 

Druga część Forum zabrała jego uczestników do Julina, gdzie rozmowy o produktach turystycznych połączono z podsumowaniem 20 lat działalności Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

 

W tej chwili zrzeszamy aż 112 podmiotów i stoimy przed wieloma wyzwaniami, bo turystyka jest dziś zupełnie inna niż przed dwoma dekadami – mówiła prezes PROT Wioletta Rejman.

 

 Jednym z głównych elementów imprezy było wręczenie nagród na Najlepszy Produkt Turystyczny, w  XIX już edycji  konkursu  organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, która wręcza laureatom Certyfikaty POT stanowiące najważniejszą nagrodę w branży. Wręczając wręczył marszałek Władysław Ortyl gratulował pasji i zaangażowania, które stoją  za sukcesami firm, jednostek i ludzi tworzących produkty turystyczne.    

 

Te nagrody są dowodem państwa profesjonalizmu oraz serca włożonego w turystykę. Są niejako potwierdzeniem ogromu pracy i pomysłów włożonych w budowanie branży, a jednocześnie wzmacniają pozycję reprezentowanych przez Państwa produktów i usług,  dzięki czemu dana marka staje się rozpoznawalna w całym kraju a nawet za granicą. Państwa dzieła wyróżnia nietuzinkowość, atrakcyjność turystyczna, nowatorstwo w swej dziedzinie, przyjazność dla turystów oraz wielość szans na spędzenie wolnego czasu, które tworzycie  - mówił marszałek Ortyl.

 

Podczas I Podkarpackiego Forum Turystyki nagrodzeni zostali i certyfikaty otrzymali: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
w Bóbrce, Ośrodek Garncarski MEDYNIA, Jarmark Jarosławski, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe oraz Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.  

 

I Podkarpackie Forum Turystyki stało się okazją do debaty o dwu dekadach istnienia Podkarpackiej Regionalnej Organizacja Turystycznej, czyli jednej z 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce. Działa ona jako związek stowarzyszeń, zrzesza Samorząd Województwa Podkarpackiego, najatrakcyjniejsze turystycznie miasta i gminy, stowarzyszenia i firmy sektora turystycznego, muzea i inne instytucje kultury. W sposób szczególny w historii PROT zapisują się takie produkty i oferty turystyczne jak: Szlak wodny Błękitny San, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego, Spacerownik Rzeszowski, Podkarpacka Traveltanna czy ostatnie dokonania: Podkarpacki Barometr Turystyczny czy cykliczne wydarzenie jakim jest Ogólnopolski spływ kajakowy Błękitny San. Głównym celem i misją jest rozwój turystyki i promocja regionu, kreowanie i wzmacnianie turystycznego wizerunku Podkarpackiego oraz edukowanie – m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr turystycznych poprzez szkolenia branżowe.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | I Podkarpackie forum Turystyczne