Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie budynku UMWP

 


Autor tekstu: Katarzyna Leśniak

Oddział programowania strategicznego UMWP

 

22 maja o godzinie 10:00 w sali obrad Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbędzie się seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie podkarpackim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich”.

 

Organizatorami spotkania są Instytut Rozwoju Miast i Regionów w ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a partnerami merytorycznymi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Związek Miast Polskich i Związek Województw RP.

 

Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego, będzie punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak skuteczniej odpowiadać na indywidualne potrzeby rozwojowe miast przy uwzględnieniu roli, jaką pełnią one w regionie.

 

  • Województwo podkarpackie (ósme pod względem liczby ludności w kraju) jest najsłabiej zurbanizowanym regionem w Polsce. Niemniej gęstość sieci miast jest w nim bliska średniej ogólnopolskiej.
  • Województwo podkarpackie jest jedynym regionem w Polsce bez miast o dużym niedoborze rynkowych funkcji usługowych na poziomie lokalnym i ponadlokalnym.
  • Mimo mniejszego współczynnika urbanizacji, województwo podkarpackie ma korzystną strukturę przestrzenną i potencjał do dalszego rozwoju rynkowych działalności centralnych.
 

Więcej o tematyce seminarium przeczytać można w artykule opublikowanym na stronie Portalu Samorządowego: Debata z udziałem samorządowców i ekspertów już 22 maja w Rzeszowie.

 

Seminarium „Hierarchia funkcjonalna miast w województwie podkarpackim jako punkt wyjścia do kształtowania polityk regionalnych i miejskich” odbędzie się 22 maja 2024 r. o godzinie 10:00 w sali obrad w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REJESTRACJA NA SEMINARIUM: Formularz