Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu: Miliony rządowej pomocy dla Podkarpacia120 milionów złotych. Taką kwotę otrzymał Samorząd Województwa Podkarpackiego na swoje zadania z rządowego programu wsparcia lokalnych inwestycji. To program skierowany do regionów, których budżety zostały uszczuplone przez pandemię. Na co konkretnie otrzymaliśmy pieniądze była mowa na konferencji prasowej.

Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch przekazali informacje, jakie inwestycje otrzymały rządowe wparcie. A chodzi o cztery duże projekty:

·     100 mln przeznaczone jest na naprawy dróg wojewódzkich, które ucierpiały w czasie ostatniej powodzi.

·     4 mln złotych na modernizację Kliniki Ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

·     6 mln złotych na dalsze prace budowlane w  Podkarpackim Centrum Chorób Płuc oraz zakup sprzętu medycznego w KSW nr 1.

·     10 mln złotych na przebudowę pomieszczeń użytkowanych przez Klinikę Ginekologii i Położnictwa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

Te niebagatelne środki poprawią jakość pracy lekarzy i pielęgniarek, ale też przyczynią się do lepszej obsługi naszych pacjentów. Ten model finansowy, który nam oferuje rząd jest istotnym źródłem pomocy dla samorządów, gospodarki, będzie chronił i tworzył miejsca pracy, na czym nam bardzo zależy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał z kolei ogromne wsparcie od rządu na inwestycje drogowe, na które samorząd województwa otrzymał aż 100 milionów:

Potężna kwota, która zasili nasz budżet, będzie skierowana na zniwelowanie strat spowodowanych powodziami tego lata. Wszyscy pamiętamy, jak wiele dróg zostało wtedy zniszczonych. Cieszę się, że zostało to uznane przez rząd jako ważny element wsparcia w ramach tego programu wsparcia – mówił wicemarszałek Pilch.

Rządowy Fundusz ma dać impuls do inwestycji i do gospodarczego ożywienia. Łącznie w drugiej turze naboru wniosków podkarpackie samorządy otrzymały 452 mln złotych. Dzięki temu wsparciu zrealizowanych zostanie 150 projektów. Razem z pierwszą transzą pomocy, która trafiła na Podkarpacie w lecie, nasze województwo z RFIL otrzyma ponad 789 mln zł.

Podczas letniej odsłony programu środki przydzielano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie. W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku. Teraz zostały ocenione i wyłonione do dofinansowania.

Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

RFIL w liczbach:

12 mld złotych – wartość całego projektu

(6 mld już trafiło latem do gmin i powiatów, 6 mld zostanie rozdysponowane w II turze)

Podkarpacie otrzymało już łącznie w ramach dwóch naborów 789 mln złotych

Samorząd Województwa Podkarpackiego otrzymał w II naborze 120 mln złotych

452 mln złotych – tyle łącznie dostały w ramach II naboru wszystkie podkarpackie samorządy.

789 mln złotych, jakie trafią na Podkarpacie to ważna kwota, która będzie wspierać samorządy i pobudzać gospodarkę – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Ale to jeszcze nie wszystkie pieniądze, bo w ramach II naboru wniosków rozdysponowano dopiero 4,35 mld złotych. Pozostało jeszcze 1,65 mld złotych, o które będzie można się ubiegać  w ramach kolejnego konkursu wniosków.

Zajmujemy się już przygotowaniem kolejnych wniosków. Myślimy o drogach, ale także o edukacji i pewnie o czymś z obszaru służby zdrowia. Kolejny nabór trwa do 28 grudnia, w tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania tych wniosków – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

RFIL ma być instrumentem walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, a także formą wsparcia, która zapewni zrównoważony rozwój regionom, gdyż w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. 

 

tekst: Monika Konopka

wideo: Mateusz Romankiewicz

fot. Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego