Otwórz/zamknij mapę strony

Na zdjęciu uczestnicy wydarzeniaW kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego biskupowi seniorowi diecezji rzeszowskiej  Kazimierzowi Górnemu. 

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po niej wspólnota akademicka Uniwersytetu Rzeszowskiego na czele z rektorem oraz zaproszeni goście ponownie zebrali się w kościele akademickim, gdzie odbyła się druga część uroczystości – promocja doktora honoris causa.

Gości przywitał rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek, podkreślając, jak ważną rolę ks. biskup Kazimierz Górny odegrał w historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Po nim prof. Paweł Grata przybliżył postać i dokonania biskupa:

W pięknym Rzeszowie dbał nie tylko o sprawy diecezji, ale także - wraz z władzami miasta i regionu oraz profesorami - o prestiż stolicy Podkarpacia, a w tym i o środowisko akademickie. W dużej mierze przyczynił się do powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po długich staraniach rozpoczął działalność w 2001 r. - mówił prof. Paweł Grata.

Laudację na cześć biskupa wygłosił profesor Kazimierz Ożóg. List z gratulacjami dla ks. biskupa Górnego od marszałka Władysława Ortyla przekazał podczas uroczystości Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. W liście marszałek napisał między innymi:

Cieszę się, a zarazem - jako mieszkaniec i gospodarz regionu - czuję dumę z faktu, iż ten najwyższy akademicki tytuł honorowy, decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego został przyznany właśnie Waszej Ekscelencji. Jest bowiem Ksiądz Biskup osobą wyjątkowo zaangażowaną w sprawy regionu oraz jego pomyślny rozwój, a Uniwersytet Rzeszowski, jako wiodąca podkarpacka uczelnia, zajmuje szczególne miejsce w podejmowanych przez Ekscelencję staraniach.

W uroczystości wzięli udział m. in.: ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba oraz biskup pomocniczy Edward Białogłowski, posłanki Maria Kurowska i Teresa Pamuła, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz podkarpackich uczelni.

Ksiądz Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w roku 1955 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1960 r. 25 marca 1992 r. został biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. 11 kwietnia 1992 r. odbył uroczysty ingres do katedry rzeszowskiej. W 2020 roku ksiądz biskup obchodzi jubileusz 60-lecia ślubów kapłańskich.


Tekst/Zdjęcia: M. Konopka
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego